Szeregowiec Kowalski genetycznie modyfikowany

PRZEGLĄD PRASY: Wojsko Polskie ma się składać z superżołnierzy - absolutnie zdrowych i idealnie przystosowanych do zadań. Aby osiągnąć ten cel, polscy naukowcy związani z armią prowadzą unikatowe na skalę światową badania - dowiedział się dziennik "Polska".

Polegają one na skanowaniu kodu genetycznego każdego z żołnierzy i na jego podstawie oznaczaniu jego cech fizycznych i psychicznych, a także ryzyka zapadalności na niektóre choroby. Mając tę wiedzę, można nie tylko szybciej udzielić pomocy medycznej żołnierzowi, który zostanie ranny na polu bitwy, ale też wykorzystać ją przy rekrutacji. Tak dzieje się już w USA, tak będzie w Polsce. Oprócz nas badania nad genami swoich żołnierzy prowadzą Niemcy i Wielka Brytania.

Polski program badawczy zaczął się w 2007 i miał zakończyć w tym roku, jednak ze względu na oszczędności finansowe udało się przebadać tylko 6 tysięcy z zakładanej liczby około 20 tysięcy żołnierzy. Dlatego osoby pracujące nad programem będą prosiły szefa MON o zgodę na przedłużenie terminu badań.

DOSTĘP PREMIUM