Poznań: młodzież upamiętniła rocznicę śmierci Jana Nowak - Jeziorańskiego

300 zniczy - a z nich ułożony napis "5 lat - Pamiętamy". W taki sposób na skwerze przy Rondzie Jana Nowaka - Jeziorańskiego młodzi Poznaniacy upamiętnili 5 rocznicę śmierci Kuriera z Warszawy.

- To legendarna postać. Patriota, człowiek, który swoim życiem dał świadectwo, jak służyć ojczyźnie. Gdy na ulicach Poznania w czerwcu 1956 roku na ulicach trwały walki, tylko Radio Wolna Europa - którego był założycielem - przekazywało prawdę Polakom - że, władza walczy z robotnikami, którzy upomnieli się o prawo do godnego życia - mówili zebrani.

Młodzi ludzie, działający w Młodzieżowej Radzie Konsultacyjnej przy Prezydencie Poznania, a którzy zorganizowali dzisiejszą akcję, twierdzą, że Nowak - Jeziorański to również dla ich pokolenia autorytet. Choć przyznają: - Z biegiem czasu pamięć o nim się zaciera. Tym napisem, naszą dzisiejszą obecnością w pobliżu Ronda, chcemy powiedzieć : nie zapomnimy. I nie pozwolimy innym zapomnieć.

Choćby z tego powodu, znicze zapalono o godzinie 13stej: - To nie przypadek. W nocy nasz napis nie zwróciłyby takiej uwagi przechodniów i kierowców. Ulica przy której się znajdujemy jest bardzo ruchliwa, ale tylko za dnia. To nie jest w końcu ścisłe centrum miasta - tłumaczą organizatorzy akcji.

DOSTĘP PREMIUM