Wstrząsy sejsmiczne koło Bełchatowa. 4,42 w skali Richtera. Jak na Polskę to dużo

Dziś ok. 5 rano miały miejsce wstrząsy sejsmiczne o sile 4,42 stopnia w skali Richtera. Jak na polskie warunki to silny wstrząs. Informacje na ten temat dostaliśmy od czytelników. - Obudził mnie silny wstrząs trwający kilka sekund - pisze na ALERT24 Serek. - Boimy się, żeby nas nie spotkało to co w Haiti - mówi reporterce TOK FM mieszkanka wsi z okolic Bełchatowa.

"Wydawało mi się, że budynek się wali"

 

Wstrząsy o sile 4,42 stopnia w skali Richtera były, jak na Polskę dosyć silne. Świadkowie mówili, że zatrzęsły się szyby w domach. Nie odnotowano większych strat. takie wstrząsy zdarzają się na terenach kopalnianych.

Dzisiaj o 5.06 zarejstrowaliśmy w okolicach Bełchatowa wstrząs, jego amplituda, to ok. 4. Jak na warunki kopalniane, to dość dużo - powiedział TOK FM Wojciech Wojtak ze Śląskiego Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu. Według niego, to jest pojedyncze zjawisko. - Mogą być tam być jeszcze jakieś słabsze wstrząsy, ale ich amplituda nie powinna przekroczyć dwóch stopni w skali Richtera.

Według pierwszych informacji prawdopodobnie uszkodzona została elewacja jednej ze szkół w gminie Rząśnia. Nie ma na razie informacji o innych poważniejszych uszkodzeniach budynków. - Wiadomo, że linie energetyczne i gazowe nie zostały uszkodzone - powiedział dyżurny Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

Rzecznik kopalni potwierdza wstrząs

Wstrząs potwierdza rzecznik Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów Beata Nawrot-Miller: - Miał on miejsce w okolicach jednej z odkrywek. Nie był to najsilniejszy wstrząs w historii naszej firmy. Silniejsze miały miejsce w latach 80.

Według rzecznik dokładna siła wstrząsu wyniosła 4,42 stopnie. - Nikt nie ucierpiał, ani nie mamy zgłoszeń o stratach zarówno w przedsiębiorstwie jak i w okolicy. Takie wstrząsy są możliwe w związku z prowadzonymi pracami odkrywkowymi i naruszeniem górotworu - tłumaczyła rzecznik.

Władze kopalni zapewniają, że mieszkańcy, którzy ucierpieli w wyniku wstrząsów mogą liczyć na odszkodowania. Żeby je dostać trzeba będzie jednak udowodnić, że szkody są spowodowane trzęsieniem ziemi.

Najpierw lekki, potem silny

- Dziś o godzinie 5:16 w miejscowości Działoszyn woj. łódzkie (na pograniczu woj. śląskiego - 40 km od Częstochowy) obudził mnie silny wstrząs trwający kilka sekund - pisze na ALERT 24 Serek. - Moja żona w tym czasie karmiła 2 tyg. córeczkę (czyli nie spała) twierdzi, że najpierw był lekki wstrząs, przerwa i potem ten silny (który mnie obudził). W pokoju starszej córki wiszący w oknie aniołek-ozdoba silnie się rozkołysała. Pierwsze moje wrażenie, że wybuchł gaz komuś w mieszkaniu z któryś z osób mieszkających pod nami i blok się wali - relacjonuje. - Troszkę mnie z łóżka zwaliło - mówi reporterce TOK FM mieszkaniec jednej z wiosek sąsiadujących z kopalnią. - Boimy się trochę, żeby nas nie spotkało to co w Haiti - dodaje płacząc starsza kobieta. Według mieszkańców wsi straty po trzęsieniu są "bardzo duże".

Trwają tam prace w kopalni

Wstrząsy odczuwalne były też w południowo zachodniej części województwa łódzkiego. Najbardziej w Pajęcznie w okolicach Bełchatowa i w rejonie Chabielic. Na południowych i zachodnich obrzeżach Chabielic trwają prace wydobywcze Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Inżynier Roman Konieczny z tej kopalni powiedział, że obecnie jest ustalane, gdzie znajdowało się epicentrum wstrząsu.

- Straż pożarna nie ma żadnych informacji w tej sprawie. Do nas nie wpłynęły dotąd żadne zgłoszenia - poinformował rzecznik łódzkich strażaków Arkadiusz Makowski. Również do Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Łódzkiego nie wpłynęły żadne zgłoszenia o uszkodzeniach.

"To był płytki wstrząs"

- Takie wstrząsy zdarzają się rzadko. Ostatni taki mieliśmy w 2004 r. Wtedy był to wstrząs naturalny, teraz powodem są prace górnicze powiedział w TVN 24 Jacek Trojanowski z Instytutu Geofizyki PAN. Według niego wstrząs nastąpił kilka kilometrów pod ziemią, a nie 60, jak podawano. - Takie wstrząsy mogą być odczuwalne kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilometrów od epicentrum, jednak zależy to od bardzo wielu czynników - dodał.

Wiesz coś o wstrząsach w Łódzkiem? Napisz na ALERT 24

DOSTĘP PREMIUM