Wychowanie w trzeźwości po nowemu: zakaz picia wódki na festynach i reklama piwa w nocy

Reklama piwa dopiero po godzinie 23.00, całkowity zakaz picia alkoholu na kąpieliskach, a wysokoprocentowych trunków - na dożynkach i festynach. Tak rząd zamierza poprawić w Polsce wychowanie w trzeźwości.

Nowe prawo antyalkoholowe ma przyjąć Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu. Projekt przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

- Dzięki niemu chcemy skuteczniej walczyć z nadmiernym spożywaniem alkoholu przez Polaków - mówi w rozmowie z TOK FM Jakub Szulc, wiceminister zdrowia.

Najważniejsza zmiana - reklama piwa w telewizji, radiu czy kinie będzie dozwolona dopiero po godzinie 23. Czyli o trzy godziny później niż obecnie.

- Nie będzie już docierała do młodzieży - zauważa Szulc i przekonuje: - Proszę spojrzeć na Wielką Brytanię. Tam liczba młodych ludzi pijących alkohol drastycznie wzrosła, a jedną z przyczyn tego jest właśnie wpływ reklamy piwa - dowodzi wiceminister zdrowia.

Na festynach i dożynkach dozwolone tylko piwo

Z projektu ustawy o wychowaniu w trzeźwości wynika także, że zakazane ma być picie jakiegokolwiek alkoholu na kąpieliskach oraz na rekreacyjnej łódce. Z kolei na festynach, dożynkach czy potańcówkach wiejskich (czyli imprezach określanych jako o nieoznaczonej liczbie osób) niedozwolone będzie spożywanie, a także sprzedawanie trunków powyżej 18 proc. Dozwolone nadal będzie picie piwa.

Co więcej - dzięki nowym przepisom sprzedawca będzie mógł skuteczniej weryfikować wiek klienta. Już teraz ma prawo żądać pokazania dowodu osobistego. Ale teraz - jeśli klient się go nie posłucha - sprzedawca będzie miał nawet obowiązek odmówić sprzedaży trunku. W sklepach mają pojawić się też nowe, czytelniejsze tabliczki z informacją o zakazie sprzedaży piwa, wina i wódki nieletnim.

9,58 litra alkoholu rocznie wypija statystyczny Polak

- To dobre rozwiązania, ale niestety to za mało, aby zaradzić problemowi alkoholowemu, jaki mamy w Polsce - ocenia Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. I przywołuje dane, z których wynika, że liczba Polaków nadużywających alkoholu wzrasta. Według danych PARPA obecnie rocznie przypada 9,58 litra alkoholu na statystycznego Polaka.

Nową ustawą o wychowaniu w trzeźwości - po tym, jak przyjmie ją rząd - w lutym ma zająć się Sejm. A to oznacza, że może wejść w życie do czerwca bieżącego roku.

DOSTĘP PREMIUM