Dziś 65. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz

Ponad 150 byłych więźniów i 45 delegacji z całego świata weźmie dziś udział w uroczystościach z okazji 65. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz - Birkenau.

Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oddali hołd pomordowanym oraz żołnierzom radzieckim, którzy zginęli w walkach o miasto i obóz.

27 stycznia 1945 roku Armia Czerwona uwolniła około 8 tysięcy więźniów, w tym ponad 500 dzieci. Pozostałych blisko 60 tysięcy więźniów Niemcy ewakuowali wcześniej w głąb Niemiec w tak zwanym marszu śmierci. W sumie w obozie hitlerowcy zgładzili ponad milion 100 tysięcy osób, większość ofiar stanowili Żydzi.

Paweł Sawicki z muzeum Auschwitz - Birkenau podkreśla, że 65. rocznica wyzwolenia obozu to jedna z ostatnich okazji, by spotkać się z żyjącymi jeszcze świadkami tragedii. Sawicki dodaje, że tegoroczne uroczystości oprócz historycznego będą miały wymiar edukacyjny. Podczas obchodów głos zabiorą trzej byli więźniowie: Marian Turski, August Kowalczyk i Edward Paczkowski. Będą też obecni przedstawiciele ministerstw edukacji z ponad 30 krajów. Dzisiejsze uroczystości o godz. 9 rozpocznie konferencja ministrów edukacji, którzy mają debatować jak uczyć o zagładzie. Główne uroczystości na terenie byłego obozu Birkenau rozpoczną się o godzinie 14.30.

Wezmą w nich udział między innymi prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz premier Izraela Benjamin Netanjahu. Rosję reprezentować będzie minister Edukacji i Nauki Andriej Fursenko.

Uroczystości zakończy wspólna modlitwa oraz zapalenie zniczy i złożenie wieńców przy Pomniku Ofiar.

DOSTĘP PREMIUM