Co dalej z Centrum Camerimage? Radni cofnęli fundusze

Łódź straci Camerimage? 5 mln zł zapisane w budżecie Łodzi na Camerimage Łódź Center radni przenieśli na inny cel. Decyzja zapadła na dzisiejszej sesji. - Marnują szanse na rozwój miasta - mówią protestujący.

- Nie jest jasne, co w sprawie Camerimage Łódź Center będzie się działo. Nie przekreślamy projektu - zapewnił Mateusz Walasek, szef klubu PO. Jednak zwolennicy szybkiej budowy Centrum nie mają wątpliwości: To marnowanie szansy na rozwój Łodzi.

Co się działo na dzisiejszej sesji? Czytaj>>

"W środę 27 stycznia Rada Miasta Łodzi na sesji poświęconej budżetowi zlikwidowała zadanie Camerimage Łódź Center. Głosami radnych PO i SLD cofnięto fundusze przewidziane na realizowanie budowy centrum festwalowo-kongresowego w tym i w przyszłym roku. Jest to ostateczne pogrzebanie projektu zbudowania CŁC - jedynego w Polsce budynku zaprojektowanego przez Franka Gehry, najsłynniejszego na świecie współczesnego architekta" - napisano na stronie strajkokupacyjny.pl

"Rada Miasta Łodzi podjęła taką decyzję mimo, że w czerwcu zeszłego roku ci sami radni powołali do życia spółkę która miała pozyskać do tego projektu Franka Gehry'ego i realizować budowę centrum" - czytamy.

Spór o CŁC

O sporze o Centrum Camerimage zrobiło się głośno na początku stycznia. Łódzcy radni uzależnili wówczas rozpoczęcie budowy centrum od gwarancji uzyskania dofinansowania z zewnątrz. Ponad 100 osób razem z szefem festiwali Camerimage Markiem Żydowiczem protestowało wówczas przeciwko opóźnianiu inwestycji. Podjęli oni decyzję o okupacji siedziby Rady Miejskej.

Jednak protest nie odniósł skutków. Budowa Centrum Camerimage stoi pod znakiem zapytania. Chęć budowy Centrum Camerimage zadeklarował już Poznań. Czytaj więcej>>

DOSTĘP PREMIUM