Tusk o sytuacji powodziowej: Wszystkie służby są w najwyższej gotowości

- 4300 żołnierzy i około 800 sztuk różnego rodzaju sprzętu wojskowego jest w gotowości, by w razie sytuacji zagrożenia powodziowego ruszyć na pomoc potrzebującym - zapewni Donald Tusk. Premier na specjalnie zwołanej naradzie rozmawiał z ministrami, wojewodami oraz służbami ratowniczymi o sytuacji na głównych rzekach w kraju.

- To co się teraz dzieje na głównych rzekach w Polsce stawia wszystkie służby w najwyższym stopniu gotowości - powiedział premier. Donald Tusk po spotkaniu z ministrami i służbami odpowiedzialnymi za niesienie pomocy i monitoring rzek. - Łamiemy lód, tam gdzie jest to możliwe i gdzie ma sens. Przy niskich temperaturach użycie lodołamaczy nic nie daje, bo pokruszony lód szybko zamarza - wyjaśnił i dodał, że w tej chwili nie ma powodu do niepokoju.

Premier powiedział, że jest zadowolony ze współpracy z wojskiem, w tym z ministrem Bogdanem Klichem. - Mamy już za sobą pierwsze użycie sprzętu wojskowego na Bugu. Na razie tylko do ewakuacji, ale już można stwierdzić, że taki sprzęt jest niezbędny - wyjaśnił.

- Pomoc jest na telefon i w szczególnych przypadkach wojsko i sprzęt są na miejscu w ciągu 24 godzin - dodał Tusk.

Szef rządu podkreśli, że na szczęście nie ma żadnych skomplikowanych procedur administracyjnych, które ograniczałyby użycie wojska, a jeżeli takie się pojawią, to mają być od razu usuwane.

Donald Tusk powiedział, że administracja podjęła też współpracę z firmami budowlanymi, które posiadają odpowiedni sprzęt, np. koparki, który można by wykorzystać do łamania lodu na mniejszych rzekach.

Premier zwrócił się też do szefa MSWiA z poleceniem, by policja skuteczniej ochraniała dobytek ludzi, którzy z powodu podtopień musieli opuścić swoje domostwa.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, kiedy ludzie zyskają więcej pewności, że ich majątek nie jest zagrożony grabieżami - mówił Tusk.

Szef rządu wspomniał też o współpracy z sąsiadami Polski, Niemcami, Czechami, Słowacją i Ukrainą, w sprawie kruszenia lodu na rzekach i współpracy służb.

DOSTĘP PREMIUM