Co robimy na zwolnieniach? Pracujemy, bo to się opłaca

Zamiast leżeć w łóżku idziemy do pracy. TOK FM dotarło do danych lubelskiego ZUS-u, z których wynika, że część z nas bierze zwolnienia lekarskie tylko po to, by móc sobie w tym czasie dorobić.

Wyniki kontroli są jasne. - Część ubezpieczonych wykorzystuje zwolnienia lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem - potwierdza Maria Liwak - Osorio, naczelnik z lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Najczęściej na zwolnieniach podejmujemy pracę zarobkową. Tak jak np. pewien pracownik z dużego zakładu produkcyjnego pod Lublinem, który na zwolnieniu grał i śpiewał. Nie dla przyjemności, tylko za pieniądze. - Był członkiem zespołu muzycznego i przebywając na zwolnieniu jeździł ze swoją grupą i dawał koncerty w sanatoriach - mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w Lublinie. Podobna historia dotyczy mężczyzny, który przebywając na chorobowym grywał w kawiarniach.

Takie "kwiatki" zdarzają się też w innych zawodach. - Mieliśmy przypadki aptekarza, który stał za ladą i wydawał leki, czy stomatologa, który na zwolnieniu przyjmował pacjentów - dodaje Korba. Gdy kontrolerzy z ZUS-u weszli do jego gabinetu, pacjentka akurat wychodziła. Dentysta tłumaczył, że chora miała bardzo silny ból zęba i niemal błagała, by ją przyjąć.

Nieprawidłowości z reguły wychodzą na jaw przy kontrolach wszczętych po donosach, jakie trafiają do ZUS-u. - Sprawdzany jest każdy donos - mówią urzędnicy.

Jeśli okaże się, że wykorzystujemy zwolnienie lekarskie np. po to by sobie dorobić, ZUS je anuluje i cofa przyznany nam zasiłek chorobowy. Jeśli już go pobraliśmy, to musimy zwrócić, w dodatku z odsetkami. Bywa, że nie zgadzamy się z decyzją ZUS-u. Wtedy sprawa trafia do sądu.

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie w małych firmach (do 21 pracowników) oraz u osób prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku dużych firm kontrolą zwolnień zajmują się sami pracodawcy.

W ostatnim kwartale 2009 roku lubelski ZUS skontrolował ponad 2500 zwolnień. Nieprawidłowości dotyczyły kilku procent z nich.

DOSTĘP PREMIUM