Awaria wieży kontroli lotów na Okęciu. Samoloty były uziemione przez 3 godziny

Warszawskie lotnisko Okęcie funkcjonuje już normalnie. Od godz. 14 wznowiono starty i lądowania. Trzy godziny temu doszło do awarii zasilania na wieży kontroli lotów, w związku z tym maszyny nie lądowały ani nie startowały. Ponad 20 samolotów odwołano. Płynny ruch powinno udać się przywrócić do końca dnia.

- W ograniczonej ilości zostały wznowione operacje startów i lądowań. Ograniczenia były spowodowane przyczynami technicznymi. Informacje o wszelkich zmianach będą podawane na bieżąco - czytamy w specjalnym komunikacie na stronie lotniska. Ponad 20 lotów zostało jednak zostało odwołanych.

Zobacz wykaz opóźnionych i odwołanych lotów>>>

Informację o kłopotach na lotnisku dostaliśmy od Alertowiczów. - Znajomy, który siedzi w samolocie do Rzymu, powiedział mi, że nie działa radar i samoloty nie startują, ani nie lądują - napisał na Alert24 krótko przed godz. 12.

Przyczyną odwołania lotów były kłopoty z zasilaniem. - O godz. 11.17 na wieży kontroli ruchu lotniczego nastąpiła awaria zasilania. W ciągu 20 minut uruchomiono alternatywne źródło - mówił nam Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Niestety, lotnisko nie działało normalnie. Opóźnionych było ponad 30 samolotów. Awarię usunięto ok. godz. 14.

Hlebowicz nie potrafił powiedzieć nam, w jakiej kolejności będą startować i lądować samoloty - Trzeba liczyć się z opóźnieniami do wieczora - powiedział.

Część samolotów, które miały lądować w Warszawie, była odsyłana na inne lotniska, m.in. podkrakowskie Balice. - Serdecznie przepraszamy pasażerów za utrudnienia - powiedział nam Hlebowicz.

TOK FM PREMIUM