Odpady nuklearne mogą być składowane w Polsce

?Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii mają być składowane w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce? - donosi dziennik Polska The Times. Projekt w tej sprawie ustala właśnie Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania

Gazeta dotarła do raportu SAPIERR II przygotowanego przez unijnych ekspertów, w którym "podkreśla się, że wspólne składowanie jest dużo tańsze od magazynowania odpadów indywidualnie przez każde państwo". Oszczędności dzięki wspólnemu składowaniu miałyby wynieść nawet do 25mld euro.

"Polska The Times", powołując się na rozmowę z prof. Neilem Chapmanem nadzorującym program, podkreśla, że konkretne rozwiązania zostaną przedstawione rządom w chwili, gdy zaczną zgłaszać się zainteresowane samorządy zachęcone "możliwością rozwoju gospodarczego". Dziennik podaje kilka regionów, w których mogłyby się znaleźć takie składowiska, m.in. woj. kujawsko-pomorskie i wielkopolskie.

Gazeta podkreśla, że zbudowanie takich składowisk wymaga zmiany prawa, które na chwilę obecną nie pozwala na import odpadów radioaktywnych.

Negocjacje dotyczące lokalizacji i tras przewozu odpadów mają zacząć się w maju.

DOSTĘP PREMIUM