Poznań: Strażacy będą radzić jak postępować na wypadek powodzi

Jak się przygotować do powodzi i jak w jej trakcie ułatwić pracę służbom? Straż Pożarna przygotowała mini informator, który wkrótce pojawi się na jej stronach internetowych.

Teoretycznie prognozy pogody - jak na razie - są dla nas łaskawe i nic nie wskazuje na to byśmy mieli do czynienia z ogromną falą "wielkiej wody". Ale wolimy "chuchać na zimne" - mówi Radiu Tok Fm Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Informator jest podzielony na kilka części:

Zasadniczo ma na celu wyjaśnienie: co robić zanim dotrze do nas powódź, co robić w jej trakcie, a także po ustąpieniu wody - tłumaczy Brandt.

Najpierw radziłbym jednak zadzwonić do najbliższego nam urzędu gminy, czy powiatu, by zorientować się, czy teren, który zamieszkujemy, może zostać zalany.

W pierwszej części strażacy wyjaśniają, jak zabezpieczyć nasz dobytek

Zgromadzić odpowiednie ilości worków z piaskiem, żywności, wody, świece, latarki, , ciepłe koce, baterie. W przypadku realnego zagrożenia odłączyć prąd, przenieść na wyższe kondygnacje dobytek i jedzenie i nasłuchiwać informacji ze stacji radiowych, które działają w naszym obrębie, a które informują o stanie pogody. W razie ewakuacji powinniśmy uwolnić z wszelkich więzów zwierzęta, by mogły uciec z miejsca powodzi - podaje przykłady Brandt.

Informator przypomina też o sygnałach alarmujących służby.

Jeśli na przykład nasze okolice patroluje śmigłowiec można krzyżując ręce(w kształce litery X) poinformować pilota, że potrzebujemy pomocy medycznej. Jeśli rozłożymy ręce(w kształcie litery V), będzie to znak, że potrzebna jest nam każda pomoc - przypomina Sławomir Brandt.

Umieszczenie tego informatora na naszej stronie, ma nie tylko służyć ewentualnym powodzianom. Usprawni to również naszą pracę.

Chodzi o to by ludzie z nami współpracowali, a nie przeszkadzali w niesieniu pomocy, co niestety się wciąż zdarza.- kwituje Sławomir Brandt.

DOSTĘP PREMIUM