Apelacja ws. Alicji Tysiąc. Pikieta pod sądem, zdjęcia płodów

W katowickim Sądzie Apelacyjnym trwa rozprawa odwoławcza w sprawie Alicja Tysiąc kontra "Gość Niedzielny". Redaktor naczelny tygodnika ksiądz Marek Gancarczyk i wydawca - archidiecezja katowicka - odwołali się od wrześniowego wyroku sądu

Zgodnie z nim, gazeta ma przeprosić Alicję Tysiąc i wypłacić jej 30 tysięcy złotych zadośćuczynienia. "Gość Niedzielny" musi przeprosić Alicję Tysiąc między innymi za porównanie jej do hitlerowskich zbrodniarzy odpowiedzialnych za zagładę Żydów oraz za męczeństwo Żydów w gettach.

Przed sądem trwa pikieta kilku przeciwników aborcji, którzy manifestują swoje wsparcie dla tygodnika. Trzymają transparenty z hasłami "Katolicy też mają prawo i wolność" i zdjęcia płodów po aborcji manifestują oni swoje wsparcie dla tygodnika. Manifestanci domagają się przestrzegania wolności słowa w odniesieniu do wszystkich, niezależnie od poglądów.

Tysiąc pozwała tygodnik i księdza Gancarczyka za artykuły, które - jej zdaniem - oczerniały ją.

O kobiecie zrobiło się głośno, gdy Europejski Trybunał Praw Człowieka przyznał jej 25 tysięcy euro odszkodowania od polskiego rządu. Alicja Tysiąc odwołała się do tej instytucji, gdy lekarze odmówili jej przeprowadzenia aborcji. Niewykluczone, że jeszcze dziś zapadnie wyrok w tej sprawie.

DOSTĘP PREMIUM