Tatry: Lawina zabiła dwóch turystów

Dwie ofiary śmiertelne lawiny w Tatrach. Przez całą noc kilkunastu ratowników TOPR prowadziło poszukiwania dwóch zaginionych turystów. Nad ranem ciała zaginionych odnaleziono w lawinisku pod Bandziochem w rejonie Kotła Mięguszowieckiego.

Byli to mężczyźni w wieku 48 i 31 lat. Jak poinformowali ratownicy byli dobrze przygotowani do wycieczki wysokogórskiej.

Wczoraj około 19.00 centralę TOPR zaalarmowali pracownicy schroniska w Morskim Oku, że z wyprawy w góry nie wróciło dwóch turystów. Do TOPR dotarła też informacja, że taternicy widzieli lawinę schodzącą w rejonie tak zwanego Bandziocha w masywie Mięguszowieckich Szczytów. Lawinisko przeszukiwało jedenastu ratowników TOPR i trzy psy lawinowe. Podczas sondowania zwałów śniegu najpierw natrafiono na plecak jednego z zaginionych, a potem wykopano ciała zasypanych turystów.

W Tatrach od wczoraj wieje silny wiatr halny i cały czas obowiązuje drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego.

Na szlakach turystycznych w Tatrach panują ciężkie warunki. Po wczorajszym halnym i nocnych opadach deszczu ze śniegiem szlaki sa oblodzone a widoczność nie przekracza kilkudziesięciu metrów.

DOSTĘP PREMIUM