Posłowie chcą ułatwić życie rowerzystom

Projekt zmian, który ma ułatwić rowerzystom poruszanie się po drogach przygotowali posłowie z parlamentarnej grupy ds. rozwoju komunikacji i turystyki rowerowej - dowiedział się portal tvp.info. Legalne mają być m.in.: przewożenie dzieci w przyczepce rowerowej, używanie opon z kolcami i jazda środkiem pasa ruchu na rondzie.

Głównym celem ustawy jest wyeliminowanie z polskiego prawa absurdów dotyczących rowerzystów. - Polska jest ostatnim krajem europejskim, gdzie rowerzyści jadący drogą dla rowerów musza ustępować pierwszeństwa samochodom zjeżdżającym z położonej równolegle drogi głównej - mówi Ewa Wolak z PO.

Posłowie chcą też dopuścić jazdę środkiem pasa ruchu na niektórych skrzyżowaniach, w tym na rondach, oraz umożliwić rowerzystom wyprzedzanie z prawej strony poruszający się powoli pojazdów. Treningi kolarzom ma ułatwić z kolei zniesienie zakazu jazdy rowerzystów obok siebie parami.

Posłowie chcą też umożliwić rozwój rynku z akcesoriami rowerowymi. W tej chwili zabronione jest używanie przyczepek do przewozu dzieci, choć z badań wynika, że są one bezpieczniejsze niż foteliki. - Chcemy też dopuścić stosowanie opon zimowych z kolcami przeciwślizgowymi. Poprawiają przyczepność rowerów, nie niszcząc przy tym nawierzchni - mówi Wolak. Wnioskodawcy w swoim projekcie ustawy po raz pierwszy w polskim prawie chcą też zdefiniować rikszę, czyli rower wielośladowy.

Projekt posłów PO trafił do laski marszałkowskiej w styczniu. Prace nad nim zaczyna właśnie sejmowa komisji infrastruktury. Jest szansa, że wejdzie w życie jeszcze latem, bo popierają go również posłowie z innych klubów.

DOSTĘP PREMIUM