Co z "Trójką"? Rada nad przywróceniem Jethon

Rada Nadzorcza Polskiego Radia od godziny 11 debatuje nad przywróceniem Magdaleny Jethon na stanowisko dyrektora radiowej Trójki. Wniosek takiej treści zgłosiła przedstawicielka Skarbu Państwa w Radzie. Po umowie SLD z PiS stanowisko szefa "Trójki" zajmuje Jacek Sobala.

Sobala jest skonfliktowany z częścią zespołu "Trójki", która zarzuca mu upolitycznienie anteny. Jerzy Sosnowski, gospodarz "Klubu Trójki" został trzy dni temu zawieszony za karę w związku z wypowiedzią dla "Gazety Wyborczej". Sosnowski krytykował Sobalę za ściągnięcie do stacji Michała Karnowskiegoto i za to, że postanowił oddać godzinny program dziennikarzom spoza programu: m.in. Bronisławowi Wildsteinowi, Rafałowi Ziemkiewiczowi z "Rzeczpospolitej" i Tomaszowi Sakiewiczowi z "Gazety Polskiej" oraz Danielowi Passentowi z "Polityki". Sobala jest szefem Trójki od końca roku. Wcześniej - gdy mediami publicznymi rządził PiS - był m.in. szefem Programu Pierwszego Polskiego Radia (teraz wpływ na obsadzenie tego stanowiska ma SLD).

Wniosek o przywrócenie

Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiego Radia Tomasz Sieniutycz zapewnia, że wniosek o przywrócenie Jethon zostanie rozpatrzony. Dziwi się jednak zachowaniu Ministerstwa Skarbu, bo na poprzednim posiedzeniu Rady kwestia odwołania była już wyjaśniania. - Punkt ten został wprowadzony przez mnie do porządku obrad, bo wszystkie wnioski zgłaszane terminowo są wprowadzane. Natomiast już później będzie to zależało od członków Rady Nadzorczej, czy będą chcieli w ogóle ten temat głosować czy nie - powiedział IAR Tomasz Sieniutycz. Przewodniczący Rady dodał, że w odpowiedzi na pismo ministra skarbu, Rada odpowiedziała, że nie ma kodeksowej możliwości ingerowania w sprawy personalne. Tę opinię podzielili też inni prawnicy, do których Rada zwróciła się o opinie. - Ze wszystkich opinii, które mam potwierdza się, że ani Rada Nadzorcza ani minister skarbu nie powinni zajmować się sprawami personalnymi. To jest w gestii wyłącznie Zarządu - wyjaśnił Sieniutycz.

Kołodziejski: Presji wywierać nie mają prawa!

Podobnie uważa przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. - Ani minister skarbu państwa ani przewodniczący KRRiT nie mają prawa wywierać jakiekolwiek presji na oddelegowanych czy wybranych przez siebie członków - podkreśla Witold Kołodziejski przypominając, że minister skarbu nie interweniował ani w przypadku odwoływania Krzysztofa Skowrońskiego z Trójki ani Jacka Sobali z Jedynki.

Marcin Gomoła - prawnik specjalizujący się w spółkach Skarbu Państwa zgadza się, że przedstawiciel Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej może co najwyżej wnioskować o przywrócenie Magdaleny Jethon na stanowisko dyrektora radiowej Trójki. Prawnik uważa jednak, że sytuacja w której właściciel nie ma instrumentów, by skutecznie interweniować w działalność mediów publicznych nie jest dobra.

Magdalena Jethon została odwołana pod koniec roku. Prezes Radia Jarosław Hasiński tłumaczył na sejmowej komisji kultury i środków przekazu, że dyrektor Jethon była świetna na tzw. pokój, a nie na czas kryzysu, kiedy drastycznie trzeba ciąć wydatki i zwalniać pracowników. - W momencie kiedy wychowywała się z Trójką przez kilkadziesiąt lat, dzisiaj nie może dokonać pewnych zmian strukturalnych - ona sobie tego nie wyobraża - powiedział Hasiński.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM