Bartoszewski o wydawcy "Kapuściński non fiction": Przewodniki po domach publicznych

Władysław Bartoszewski ostro skrytykował pomysł wydania książki "Kapuściński non fiction". Polityk ma "dylemat moralny", czy nadal współpracować z wydawnictwem. - Są uprawnione wydawnictwa, które wydają przewodniki po domach publicznych, ale nie sądzę, żebym chciał wydać w takim miejscu swoją książkę historyczną - powiedział.

''Kapuściński non-fiction'' - debata

Tydzień po swoich 88 urodzinach Bartoszewski, spotkał się z czytelnikami w Sali Audytorium Maximum w Krakowie. Wcześniej w księgarni Znaku, podpisywał swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Życie trudne lecz nie nudne". Wcześniej wydawnictwo "Znak" odmówiło wydania książki o Kapuścińskim.

Podczas rozmowy z reporterem Radia TOK FM, Bartoszewski przyznał, że z Kapuścińskim spotkał się tylko raz w życiu. - Czytałem kilka jego książek, wiedziałem, że nie jest z mojego środowiska, tego z którym byłem związany, czyli środowiska "Tygodnika Powszechnego", "Znaku", miesięcznika "Więź". - Rozmawiałem z nim jeden jedyny raz na jakimś przyjęciu w ambasadzie amerykańskiej, więc nie mogę się wypowiadać na temat jego życia - podkreśla profesor Bartoszewski, ale przyznaje że informacje o publikacji w "Kapuściński Non Fiction" przyjął z zażenowaniem.

Wydawnicza prostytucja?

- Są uprawnione wydawnictwa, które wydają przewodniki po domach publicznych, z kwalifikacjami i ilością gwiazdek, ale nie sądzę, żebym chciał wydać w takim miejscu swoją książkę historyczną, albo żeby to wydawnictwo równocześnie wydawało żywoty świętych - kwituje profesor Bartoszewski. Jak podkreśla, zastanawia się czy kontynuować współpracę z wydawnictwem Świat Książki, w którym do tej pory sam publikował. -Mam poważny problem moralny, przykro mi że znalazłem się w takiej sytuacji - podsumowuje.

W przyszłym tygodniu nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się głośna już biografia Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego. Sąd zezwolił na publikacje "Kapuściński non fiction" pomimo protestów żony Ryszarda Kapuścińskiego.

Czy książka ''Kapuściński non fiction'' powinna się ukazać?

TOK FM PREMIUM