"Znak" tłumaczy, dlaczego nie wydał biografii Kapuścińskiego

Zażalenie na postanowienie sądu okręgowego w Warszawie czeka na swoją kolej do rozpatrzenia. W sprawie biografii Ryszarda Kapuścińskiego autorstwa Artura Domosławskiego pojawiają się nowe fakty.

Czytaj więcej o biografii Ryszarda Kapuścińskiego

W sądowych aktach znajduje się m.in. oświadczenie Jerzego Illga szefa wydawnictwa Znak, które zrezygnowało z wydania publikacji.

Z jego treści wynika, że Domosławski mija się z prawdą twierdząc, że na napisanie książki miał zgodę żony zmarłego pisarza.

Alicja Kapuścińska godziła się na publikację dotyczącą życia zawodowego reportażysty i tego jak jego praca jest odbierana na świecie. Wydawnictwo - jak napisał Illg zrezygnowało ze współpracy z Domosławskim. Autora miał sobie zastrzec, że informacja o zamiarze napisania przez niego i wydania biografii reportażysty, nie powinna być ujawniona Alicji Kapuścińskiej.

Wdowa po pisarzu złożyła w sądzie pozew dotyczący ochrony dóbr osobistych i naruszenia praw autorskich przez Artura Domosławskiego. Sam autor niezmiennie zapewnia, że pisał książkę z podziwem dla Ryszarda Kapuścińskiego.

Premiera biografii, którą ostatecznie chce wydać Świat Książki zaplanowana jest na 3 marca.

TOK FM PREMIUM