Nawałnica Xynthia słabnie. Wichury zabiły co najmniej 55 osób

Przez Europę przechodzi nawałnica Xynthia. Wichury, ulewy i wywołane nimi powodzie spowodowały śmieć co najmniej 55 osób - we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Niemczech. Najwięcej ofiar śmiertelnych - 45 - zanotowano nad Sekwaną. W Polsce będzie mocniej wiało, przede wszystkim w górach. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym sztormem na południowym Bałtyku.

Głównie przyczyny śmierci to zatonięcia. Wiele osób zostało przygniecionych przez walące się budynki i drzewa.

Wiatr osiągał prędkość ponad 100 km na godzinę - kierował się z zachodu na wschód wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy. Największe zniszczenia spowodował w regionach Vendee i Charente-Maritime we Francji. Wiele nadmorskich miast zostało zalanych. Ponad milion gospodarstw domowych nad Sekwaną było bez prądu. Władze zapowiadają, że przywrócenie elektryczności wszystkim odbiorcom zajmie kilka dni.

Mokro, wieje

Zalane tory kolejowe uniemożliwiły ruch pociągów w południowej Hiszpanii , zachodniej Francji i południowych Niemczech. Z lotniska Charlesa de Gaulle'a w Paryżu odwołano ponad 100 lotów. Prędkość wiatru zmierzona na szczycie wieży Eiffla wynosiła 175 kilometrów na godzinę.

W Niemczech nawałnica zablokowała autostrady, połamała drzewa. Zakłócony jest ruch pociągów, a w Kraju Saary kolej w ogóle stanęła. Na międzynarodowym lotnisku we Frankfurcie nad Menem z powodu silnego wiatru odwołano niemal dwieście lotów.

Większość zabitych to ofiary przygniecione przez powalone drzewa. W miejscowości Biblis w Hesji podmuch wiartu zepchnął do rzeki dwuletniego chłopca. Dziecko utonęło.

Prędkość wiatru na terenie Niemiec dochodziła do 120 kilometrów na godzinę, ale w górach Harzu w porywach przekraczała nawet 180 kilometrów. Służby meteorologiczne ostrzegają, że tam także dziś może wiać bardzo silny wiatr.

Na Bałtyku sztorm, w górach wichury

W Polsce będzie wiało. Wysoko w górach wiatr silny i bardzo silny, na szczytach Tatr porywy do 120 km/h, a wysoko w Karkonoszach porywy wiatru mogą przekraczać 150 km/h. Wysoko w górach zawieje i zamiecie śnieżne. Meteorolodzy ostrzegają przed silnym sztormem na południowym Bałtyku. Na polskim wybrzeżu będzie wiał wiatr południowo-zachodni, skręcający na zachodni do północno-zachodniego. Jego siła ma wzrosnąć do 8 - 9 w porywach 10 w skali Beauforta. Stan morza 4 do 5 , później 5 do 6. Zalewu Wiślanego 2 do 3, później 3 do 4. Zalew Wiślany jest miejscami pokryty lodem. Widzialność będzie dobra i umiarkowana.. Meteorolodzy zapowiadają też przelotne deszcze nad całym wybrzeżem.

Nad Zalewem Szczecińskim będzie wiać wiatr południowo-zachodni skręcajacy na zachodni o sile 6 - 8 w porywach do 9 w skali Beauforta. Zalew jest pokryty lodem.

Utrzymuje się aktywny i głęboki niż z ośrodkiem 979 hPa nad Bałtykiem Zachodnim i południową Szwecją.

DOSTĘP PREMIUM