Zanussi chce zrobić film o królowej Jadwidze. "Polska była niebywale cywilizowana"

Krzysztof Zanussi pracuje nad filmem o córce Ludwika Węgierskiego, polskiej królowej Jadwidze. Jest gotowy scenariusz, wybrane miejsca do zdjęć. Film ma być sfinansowany przez telewizję polską i węgierską. Węgrzy są gotowi, jednak Telewizja Polska nie ma pieniędzy. W efekcie ciągle nie można wejść na plan.

Krzysztof Zanussi jest rozczarowany, zwłaszcza, że - jego zdaniem - Polacy zbyt mało wiedzą o swojej historii. Film obejmuje zaledwie dwa tygodnie z życia Jadwigi i pokazuje głęboki przełom, jaki się dokonał w polskiej polityce z wygaśnięciem dynastii piastowskiej. Zdaniem reżysera Polska stała się wtedy krajem niebywale bardziej cywilizowanym. Zanussi podkreślił, że imperium Jagiellonów było wielonarodową, wielokulturową i wieloreligijną wspólnotą. - Ówczesna unia Korony i Litwy była prefiguracją zjednoczonej Europy - dodał reżyser.

Krzysztof Zanussi zaznaczył, że film o królowej Jadwidze chcą współfinansować Francuzi, ale - w jego przekonaniu- produkcja nie ruszy bez wsparcia Telewizji Polskiej.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM