Dziś Manify. Kobiety powiedzą głośno, co je boli

W przededniu Dnia Kobiet w Warszawie i kilku innych miastach Polski odbędą się Manify - doroczne demonstracje feministyczne. Ich organizatorzy podkreślają wciąż istniejącą nierówność płci w naszym społeczeństwie.

Idziesz na Manifę? Wyślij zdjęcia na Alert24

Socjolog z Głównego Urzędu Statystycznego Wiesław Łagodziński potwierdza, że Polki zarabiają o 20 do 30 procent mniej niż mężczyźni - jednak prowadzą ciekawsze i bardziej satysfakcjonujące życie. Są lepiej wykształcone, a przy tym - jak ocenia socjolog - sprawniejsze życiowo i mądrzejsze niż mężczyźni. - Prawda jest taka, że jeżeli nawet w klasyfikacji statystycznej głową gospodarstwa domowego jest mężczyzna, to kluczowe decyzje podejmuje kobieta - powiedział Wiesław Łagodziński. Dodał, ze kobiety są bardziej odpowiedzialne, racjonalne i rzeczowe.

Socjolog zaznacza jednak, że część kobiet radzi sobie w życiu z trudem. I nie zawsze może liczyć na wsparcie mężczyzny, z którym dzieli życie. Wiesław Łagodziński mówi, że Polkom bardzo trudno jest pogodzić obowiązki domowe i macierzyństwo z pracą. Nie mają wystarczającego wsparcia na rynku pracy, brakuje przedszkoli i żłobków dla dzieci. W ocenie socjologa ułatwienia dla pracujących matek nie redukują strat w ich rozwoju zawodowym, jeżeli zdecydują się na macierzyństwo.

A na tym powinno zależeć całemu społeczeństwu. Obecnie na 100 kobiet rodzi się 144. dzieci, to za mało, aby zapewnić prostą zastępowalność pokoleń.

Statystyczna Polka ma około 40 lat, średnim wykształcenie i najczęściej wykonuje zawód o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie.

DOSTĘP PREMIUM