Nieoficjalnie: to cia³o Krzysztofa Olewnika
Rodzina raport z sekcji us³ysza³a w Sopocie po godz. 12.
Rodzina Krzysztofa Olewnika pod prokuratur±
Druga konferecja odby³a siê w tym samym czasie w Warszawie.
Szereg nieprawid³owo¶ci w ¶ledztwie - zw³oki by³y o 6 cm krótsze
Jeszcze kilka miesiêcy temu nikt nie przypuszcza³, ¿e w sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika mog± pojawiæ siê w±tpliwo¶ci, co do to¿samo¶ci ofiary. Sprawcy zabójstwa zostali os±dzeni, skazani na do¿ywocie (potem powiesili siê w celach). W±tpliwo¶ci wywo³ywa³ jednak szereg nieprawid³owo¶ci w ¶ledztwie. Bandyta zawaha³ siê wskazuj±c miejsce ukrycia zw³ok. Cia³o wykopane w lesie by³o o sze¶æ centymetrów krótsze ni¿ cia³o Krzysztofa. Szcz±tki do badañ pobrano przed sekcj± i nie odnotowano tego w protokole. Pospieszna analiza DNA, która rzekomo potwierdzi³a to¿samo¶æ ofiary tak¿e wywo³a³a w±tpliwo¶ci.
W styczniu ujawniono decyzjê o planowanej ekshumacji szcz±tków. Zbigniew Niemczyk, wiceszef gdañskiej Prokuratury Apelacyjnej, wyja¶nia³, i¿ nie oznacza ona jednoznacznego zakwestionowania to¿samo¶ci zw³ok, jest jednak konieczna z uwagi na ujawnione nieprawid³owo¶ci we wcze¶niejszej procedurze ich identyfikacji.
Badania prowadzili najlepsi eksperci medycyny s±dowej
Ekshumacja zosta³a przeprowadzona na cmentarzu w P³ocku pod koniec stycznia. Badania zw³ok, w tym genetyczne i z zakresu patomorfologii, prowadzili najlepsi specjali¶ci z zakresu medycyny s±dowej Gdañskiego Uniwersytetu Medycznego.
- O wynikach badañ, dotycz±cych identyfikacji szcz±tków Krzysztofa Olewnika oraz o weryfikacji materia³u dowodowego zgromadzonego na obecnym etapie sprawy zostanie poinformowany w pierwszej kolejno¶ci W³odzimierz Olewnik, jako osoba pokrzywdzona - powiedzia³ w poniedzia³ek mecenas Olewników Ireneusz Wilk. Zaznaczy³, i¿ informacja o wynikach badañ zostanie dopiero pó¼niej upubliczniona. - Przypuszczam, ¿e stanie siê to niezw³ocznie, nie jest wykluczone, ¿e we wspólnym stanowisku prokuratury i rodziny - doda³ Wilk.
Wyniki sekcji by³y znane ju¿ wczoraj
Prokuratorzy ju¿ wczoraj znali wyniki sekcji zw³ok. Pañstwo Olewnikowie zostali poinformowani, ¿e badanie zosta³o zakoñczone i bêd± mogli poznaæ wyniki dzi¶ rano.
- Odganiam wszystkie my¶li. Bo z jednej strony widzê iskierke nadziei, ¿e Krzysztof ¿yje. Ale je¶li tak to zadrêczamy siê pytaniem - co siê z nim dzieje? - mówi³ jeszcze przed wynikami badañ W³odzimierz Olewnik.
Pocz±tkowe doniesienia potwierdza³y - to Krzysztof
Na pocz±tku lutego Wilk informowa³, i¿ na ówczesnym etapie postêpowania oraz badañ z zakresu medycyny s±dowej nie pojawi³y siê okoliczno¶ci mog±ce poddawaæ w w±tpliwo¶æ wcze¶niejsze ustalenia, dotycz±ce to¿samo¶ci szcz±tków Krzysztofa Olewnika. W ten sposób ustosunkowa³ siê on do pojawiaj±cych siê wówczas w niektórych mediach spekulacji na temat to¿samo¶ci tych zw³ok. W publikacjach wspominano m.in. o rozbie¿no¶ciach co do stanu uzêbienia oraz wzrostu Krzysztofa Olewnika, a wydobytego cia³a.
- Nie ma aktualnie jakichkolwiek faktów, które mog³yby przeczyæ wersji przyjêtej w 2006 r., i¿ s± to zw³oki Krzysztofa Olewnika - mówi³ 10 lutego mecenas Wilk.
Zamordowany miesi±c po odebraniu okupu
Do porwania Krzysztofa Olewnika dosz³o w pa¼dzierniku 2001 r. W lipcu 2003 r. okup w wysoko¶ci 300 tys. euro przekazano porywaczom, którzy jednak nie uwolnili uprowadzonego. Miesi±c po odebraniu okupu przez porywaczy Krzysztof Olewnik zosta³ zamordowany. Cia³o ofiary znaleziono w pa¼dzierniku 2006 r., zakopane przez sprawców zabójstwa w lesie w miejscowo¶ci Ró¿an (Mazowieckie). Miejsce ukrycia zw³ok Krzysztofa Olewnika wskaza³ S³awomir Ko¶ciuk, który pomaga³ Robertowi Pazikowi w uduszeniu ofiary.
Prokuratura wyja¶nia okoliczno¶ci samobójstw porywaczy
W sprawie porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika p³ocki S±d Okrêgowy 31 marca 2008 r. skaza³ 10 oskar¿onych. Kary do¿ywocia wymierzy³ S³awomirowi Ko¶ciukowi i Robertowi Pazikowi, odpowiadaj±cym bezpo¶rednio za zabójstwo. Obaj ju¿ nie ¿yj± - zostali znalezieni powieszeni w celi p³ockiego Zak³adu Karnego: Ko¶ciuk w kwietniu 2008 r., a Pazik w styczniu 2009 r. Dwa odrêbne ¶ledztwa w sprawie ich ¶mierci prowadzi Prokuratura Okrêgowa w Ostro³êce. Pozosta³ych o¶mioro oskar¿onych o udzia³ w porwaniu b±d¼ pomoc w przetrzymywaniu uprowadzonego s±d skaza³ na kary od roku w zawieszeniu na trzy lata do 15 lat pozbawienia wolno¶ci.
Szef grupy porywaczy - Wojciech Franiewski - w czerwcu 2007 r. pope³ni³ samobójstwo w Areszcie ¦ledczym w Olsztynie. Prokuratura zamierza³a przypisaæ mu tzw. sprawstwo kierownicze.
W 2007 roku olsztyñska Prokuratura Okrêgowa wszczê³a ¶ledztwo, w którym ustalane s± nieznane okoliczno¶ci porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz badane nieprawid³owo¶ci przy dotychczasowych postêpowaniach w tej sprawie. W maju 2008 r. sprawa zosta³a przeniesiona do Gdañska. B³êdy dzia³ania organów wymiaru sprawiedliwo¶ci w tej sprawie bada te¿ powo³ana w lutym 2009 roku sejmowa komisja ¶ledcza.
DOSTÊP PREMIUM
- Haiti - "upad³e pañstwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury pañstwowe i przestêpcze przenikaj± siê ze sob±"
- Egzorcy¶ci przywi±zali j± do ³ó¿ka, namaszczali krocze i okaleczali krzy¿em. Tortury w piwnicach ko¶cio³ów
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybra³ rozdawanie laptopów, ale dosypaæ pieniêdzy na leczenie dzieci nie chce
- Egzorcy¶ci naogl±dali siê horrorów? "Oczywi¶cie, ¿e tak!". O. Gu¿yñski o specyficznym uwiedzeniu
- Hospicjum to szansa
- Czesi wybrali nowego prezydenta. Petr Pavel wygrywa w drugiej turze
- Jan Zieliñski i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open
- Lex Kaczyñski? WP: Dziêki zmianie w kodeksie prezes PiS nie bêdzie musia³ p³aciæ Sikorskiemu
- Trudne warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. "W wy¿szych partiach gór widoczno¶æ jest ograniczona do 50 m"
- Bloomberg: Putin planuje now± ofensywê. Mo¿e siê zacz±æ w lutym lub w marcu