Niemców już się nie boimy, Rosji jeszcze trochę

PRZEGLĄD PRASY: Obraz Niemiec w oczach Polaków zmienia się wręcz rewolucyjnie - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta powołując się na sondaż CBOS zauważa, że 20 lat temu zagrożenie w tym państwie widziało 88 procent badanych. Obecnie - niespełna 14 procent.

- 20 lat temu nikt nie wiedział w którą stronę Niemcy pójdą. Obawy zostały jednak szybko rozwiane - mówi "Rzeczpospolitej" socjolog z Instytutu Zachodniego w Poznaniu Piotr Cichocki. Zauważa zarazem, że przyznanie się do obaw przed Niemcami staje się politycznie niepoprawnie, dlatego liczba osób, które widzą w nich zagrożenie, może być trochę większa.

Sondaż pokazuje, że nastąpił też przełom w postrzeganiu Rosji. Choć zagrożenie w niej dostrzega połowa respondentów, to jest to znacznie mniej niż pięć lat temu. Wówczas w badaniu Instytutu Spraw Publicznych strach przed nią deklarowało rekordowe 67 procent ankietowanych - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Co piąty badany uważa, że Polska w ogóle nie ma wrogów. Jest to najwyższy wskaźnik w historii badań prowadzonych przez CBOS.

Sondaż przeprowadzono w styczniu na próbie 1027 osób.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM