CBA: Zatrzymany w Hiszpanii już Polsce. Korupcja w metrze

67-letni Tadeusz N., podejrzewany o przekazywanie łapówek w sprawie stołecznego metra, jest już w Polsce. Mężczyzna został zatrzymany w Barcelonie przez hiszpańską policję po wystawieniu Europejskiego Nakazu Aresztowania.

CBA informuje, że śledztwo dotyczy przyjmowania łapówek przez osoby pełniące funkcje publiczne. Ma to związek z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Warszawskiego Metra.

Chodzi o przetarg na dostawę w latach 1998-2002 wagonów dla podziemnej kolejki w Warszawie. Z ceną 479 mln zł wygrała go francuska firma Alstom. Ponad 10 lat po tym rozstrzygnięciu za sprawą zeznań Petera V. nazywanego "kasjerem lewicy" prześwietlaniem tego zamówienia zajęła się Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu.

W styczniu został zatrzymany były dyrektor metra Bohdan Z. Według mediów, kolejny zatrzymany, Tadeusza N., to niegdyś stołeczny samorządowiec, później biznesmen. To on miał pośredniczyć w przekazywaniu łapówek Bohdanowi Z. W sprawie jest też zatrzymany pewien szwajcarski bankier, również pośrednik.

W sprawie zatrzymania Tadeusza N. wyjaśniający sprawę agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego ściśle współpracowali z funkcjonariuszami Federalnej Policji Kryminalnej z Berna, a przede wszystkim z prokuratorami z obu krajów.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM