Poznań: Jest pierwsza w Polsce ulica Bronisława Geremka

To pierwsza w Polsce, ale pewnie nie ostatnia. W podpoznańskim Swarzędzu otwarto dziś ulicę prof. Bronisława Geremka. Decyzję jednomyślnie podjęli miejscy radni. Uznali, że warto, by jedna z głównych ulic w mieście, w połowie odcinka odtąd nosiła nazwę byłego szefa polskiej dyplomacji.

Uchwałę, zmieniającą nazwę ulicy z dotychczasowej- Tysiąclecia na prof. Bronisława Geremka radni podjęli już maju ubiegłego roku. Dziś odsłaniając pamiątkową tablicę postawili przysłowiową kropkę nad "i". - Jedna z najważniejszych ulic w naszym mieście otrzymała wielce szlachetnego patrona. Możemy być z tego tylko dumni, mówiła podczas odsłonięcia tablicy poświęconej profesorowi Anna Tomicka, burmistrz Swarzędza. Przeciwko zmianie nazwy ulicy nikt z mieszkańców nie protestował. Dziś wielu z nich podkreślało, że Geremek powinien mieć swoją ulicę w niejednym polskim mieście.

- To był wybitny człowiek, dobrze się stało, że możemy go uczcić w taki sposób, podkreśla gimnazjalista Tomek. - Bardzo się z tego cieszę, nie znałem Geremka, ale był dla mnie bardzo ważną postacią, mówi TOK FM młody mężczyzna. - Tak wiele zrobił dla Polski, że za swoje zasługi ta ulica w pełni mu się należy, podkreśla z kolei nauczyciel geografii z pobliskiej podstawówki. W otwarciu ulicy wziął udział przyjaciel profesora, wicemarszałek Sejmu, Stefan Niesiołowski. - Razem byliśmy internowani w Jaworzu i Darłówku, razem byliśmy w podziemiu, to oczywiście bardzo odległy okres, ale nigdy go nie zapomnę, dlatego tu jestem, mówi TOK FM wicemarszałek Niesiołowski.

W pobliskim Zespole Szkół nr 1 w Swarzędzu otwarto również wystawę poświęconą prof. Geremkowi. Ma ona przybliżyć młodzieży postać wybitnego polskiego dyplomaty, ministra spraw zagranicznych i eurodeputowanego.

Profesor Bronisław Geremek zginął tragicznie w lipcu 2008 roku w wypadku samochodowym w okolicach Nowego Tomyśla w Wielkopolsce. Miał 76 lat.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM