Rocznica wydarzeń bydgoskich: Wałęsa honorowym gościem

Debata, odznaczenia dla uczestników wydarzeń sprzed 29 lat i Marcowy Festiwal z Nutą Wolności. Bydgoszcz szykuje się do obchodów rocznicy wydarzeń marcowych 1981 roku. Gościem honorowym będzie Lech Wałęsa.

19 marca 1981 r. podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej milicja pobiła działaczy Solidarności. W 29. rocznicę wydarzeń organizatorzy chcą się skupić nie tylko na historii, ale przede wszystkim na przemianach gospodarczych. W czwartek odbędzie się Debata Międzypokoleniowa Przedsiębiorców Kujaw i Pomorza "20 lat wolności gospodarczej i co dalej?", której gościem honorowym będzie prezydent Lech Wałęsa. - Chcemy, by jako Mędrzec Europy, powiedział zarówno młodym przedsiębiorcom, jak i nieco starszym, co dalej z tą gospodarką? Przecież ona ma czkawkę po kryzysie - mówi senator Jan Rulewski, jeden z uczestników wydarzeń bydgoskich.

Debata odbędzie się w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. - Poprowadzi ją prof. Jerzy Osiatyński, minister w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej. - Zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji studenckich i rektorów wyższych uczelni z regionu - mówi Piotr Terlecki z Wyższej Szkoły Gospodarki.

W ramach obchodów odbędzie się też Marcowy Festiwal z Nutą Wolności. Uczestnicy zaśpiewają piosenki polskich bardów, m. in. Jacka Kaczmarskiego. - Chcemy przyciągnąć ludzi młodych i to dla nich jest ten festiwal - tłumaczy Piotr Kubiak, jeden z organizatorów obchodów. Impreza odbędzie się 21 marca. - Wiem, że wystąpi tam m. in. ojciec z synem. Ojciec brał udział w wydarzeniach marcowych, a syn urodził się już po nich - dodaje Rulewski.

Marszałek Województwa Piotr Całbecki wręczy też odznaczenia osobom związanym z wydarzeniami sprzed 29 laty.

TOK FM PREMIUM