Szef MON: Nie było żadnych uchybień w GROM
- W GROMIE nie ma wojny. Jest niewłaściwa dyskusja wokół jednostki - powiedział Klich. Na razie nie znamy jednak szczegóły ustaleń kontroli.
Zwonienia? Zarzuty mobbingu
O sprawie zrobiło się głośno w lutym. Jak podała wówczas "Rzeczpospolita", jeden z oficerów jednostki złożył doniesienie do prokuratury na obecnego szefa GROM, płk Dariusza Zawadkę. Zawiadomienie miało związek ze zwolnieniami. Płk Zawadka zwolnił kilku oficerów, którzy służyli m.in. na misjach w Iraku i Afganistanie. Według "Rzeczpospolitej" wniosek dotyczył "nieprawidłowości w polityce kadrowej (...), podejrzenia o nepotyzm oraz naruszania mojej godności i poniżania mnie przez płk. Dariusza Zawadkę w oczach moich przełożonych". O nieprawidłowościach listownie poinformowano m.in. BBN, NIK, MON i Sejm. Płk Zawadka zaprzeczył zarzutom, w liście poparła go większość żołnierzy ale minister Klich zarządził kontrolę jednostki.
Kłótnie i komentarze. "Hubal" stał się "Pontonem"
Od tego czasu o GROM kłócili się politycy a także byli dowódcy tej jednostki - gen. Sławomir Petelicki i gen. Roman Polko. Ich rozmowa w TVN24 zakończyła się awanturą. Petelicki poparł obecne szefostwo GROM, Polko stwierdził, że sytuacja, do której doszło w jednostce, to wina obecnego dowódcy. - Jak ci powie trzech ludzi, że jesteś pijany, idź do domu. A tu 420 komandosów, ludzi gardzących śmiercią, podpisało list - mówił Petelicki. O żołnierzu, który złożył powiadomienie na dowódcę, powiedział, że utył i nie nadawał się do pracy w jednostce. - Nosił pseudonim "Hubal", ale jak utył, już miał pseudonim "Ponton" - opowiadał Petelicki. Polko odpowiadał, że komandosa "potraktowano jak szmatę", a Petelicki kłamie. Sugerował nawet, że obecna sytuacja w jednostce specjalnej wpływa na morale żołnierzy GROM-u. Obaj generałowie nie podali sobie ręki.
20 lat GROM
GROM - czyli Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego powstała 20 lat temu przy MSW. Przygotowana jest do prowadzenia szerokiej gamy operacji specjalnych: działań ratunkowych, akcji bezpośrednich, misji antyterrorystycznych, oraz kontrterrorystycznych. Jej tworzenie rozpoczęto w 1990r., dzięki pomocy Amerykanów, wykorzystując najlepsze doświadczenia zagraniczne, zwłaszcza USA i Wielkiej Brytanii. Przygotowywana jest do prowadzenia działań specjalnych w czasie pokoju, kryzysu i wojny.
DOSTĘP PREMIUM
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Ojciec walczy na wojnie, matka pilnuje resztek dobytku. Ukraińscy nastolatkowie w Polsce. "Te dzieciaki nie mają nic"
- Polacy rezygnują z wyjazdu na ferie, a w Zakopanem właściciele hoteli zaniżają ceny. "Absolutne kuriozum"
- "Centrum Gnębienia Pracownic". Czy najstarsza fundacja feministyczna przetrwa? "Nowakowska wytoczy działa"
- "PiS siedzi i zmienia paczki popcornu". Wiceszef Polski 2050 o kłótniach na opozycji i kulisach feralnego głosowania
- Wypij i Strzeżek występują z Porozumienia przez sojusz z AgroUnią. "Nie zamierzam wciskać nikomu kitu"
- "Żądamy wyjaśnień". NFZ zabrał głos ws. wpisów "Mamy Ginekolog"
- High-impact verbs. Mocne czasowniki w biznesie
- Do trzęsień ziemi można się przystosować. "W Turcji widziałem budynki 'murowane' z pustych puszek"
- Premier o aferze "Willa plus": Były tysiące fundacji pozbawionych wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać