Trzy wizyty Catherine Ashton w Polsce

Trzy wizyty w Polsce szefowej unijnej dyplomacji zaplanowano w najbliższych miesiącach - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. 12 kwietnia Catherine Ashton przylatuje z wizytą bilateralną.

- Po to, aby zapoznać się z otoczeniem międzynarodowym Polski, aby uzyskać naszą perspektywę na szereg spraw dotyczących polityki Unii szczególnie wobec naszych wschodnich sąsiadów - tłumaczył minister.

Następnie, 24 maja w Sopocie Catherine Ashton będzie uczestniczyć w ministerialnym spotkaniu krajów Unii Europejskiej i sześciu państw Partnerstwa Wschodniego. Radosław Sikorski dodał, że mowa będzie o projektach politycznych i gospodarczych przybliżających kraje zza wschodniej granicy do Wspólnoty. Chodzi o Ukrainę, Gruzję, Mołdawię, Armenię, Azerbejdżan. Część projektów ma też objąć Białoruś, mimo że nie spełnia ona jeszcze demokratycznych standardów. "Na te projekty będą przeznaczone znaczne sumy - prawie 600 milionów euro" - dodał minister.

Do trzeciej wizyty Catherine Asthon w Polsce dojdzie w dniach 2-4 lipca. Wtedy w Krakowie odbędzie się spotkanie szefów MSZ-tu z prawie 100 państw świata poświęcone budowaniu demokracji. - To będzie wielkie wydarzenie promujące markę naszego kraju, który kocha wolność i umie się nią dzielić - powiedział polski minister. Swoją obecność na posiedzeniu Wspólnoty Demokracji potwierdziła już między innymi amerykańska sekretarz stanu Hilary Clinton.

TOK FM PREMIUM