Nie działał na szkodę gminy. Małkowski niewinny

Sąd Rejonowy w Olsztynie uniewinnił byłego prezydenta miasta Czesława Małkowskiego, oskarżonego o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę gminy. Małkowski jest jednak podejrzany w innym śledztwie, dotyczącym gwałtu i molestowania urzędniczek.

Były prezydent Olsztyna odpowiadał przed sądem za to, że umorzył 40 tysięcy złotych opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu firmie Polmozbyt. Prokurator żądał dla niego kary roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata.

Sędzia Karol Beśka powiedział uzasadniając wyrok, że : sąd uznał, iż Małkowski nie miał zamiaru działać na szkodę interesu publicznego. Mógł jedynie przekroczyć uprawnienia, wynikające z ustawy o finansach publicznych, ale nie ma dowodów, iż zrobił to umyślnie.

Były prezydent miasta nie chciał rozmawiać z mediami. - Takie komentarze na tym etapie to byłaby zła praktyka - tłumaczył adwokat Małkowskiego Ryszard Afeltowicz wyjaśniając, że wyrok nie jest prawomocny. Przyznał jednak, że jego klient ucieszył się z werdyktu.

Śledztwo ws. molestowania

W białostockiej prokuraturze trwa tymczasem śledztwo, w którym Czesław Małkowski ma postawione zarzuty molestowania seksualnego urzędniczek i gwałtu na jednej z nich. Śledztwo w tej sprawie jest zawieszone, bo Prokuratura Okręgowa w Białymstoku zwróciła się do biegłych o kolejną opinię.

Małkowski został odwołany ze stanowiska prezydenta Olsztyna jesienią 2008 roku w referendum, które rozpisano po ujawnieniu podejrzeń wobec niego.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM