Gen. Polko: Polska powinna zachować czujność

Nie ma zagrożenia atakiem terrorystycznym w Polsce, ale powinniśmy zachować czujność - uważa generał Roman Polko. Generał podkreślił, że ?nie chce straszyć społeczeństwa?, ale polskie służby specjalne powinny wyciągnąć wnioski z doświadczeń innych państw, także Rosji.

Były dowódca jednostki specjalnej GROM powiedział w programie "Gorący Temat" w TVP2, że Polska powinna dobrze przygotować służby bezpieczeństwa zwłaszcza przed Euro 2012.

Euro 2012 będzie imprezą, na którą będą zwrócone oczy niemal całego świata, a więc okazją do uzyskania rozgłosu przez ekstremistów - ostrzega generał.

Roman Polko postuluje utworzenie w Polsce ciała, które koordynowałoby działania służb specjalnych chroniących przed atakiem terrorystycznym. Koordynacją działań służb zajmowaliby się nie politycy, ale eksperci ze służb specjalnych, policji, wojska i Straży Granicznej. Ta grupa miałaby opracować scenariusze działań gotowe na różne warianty uderzenia terrorystów. Takie rozwiązanie byłoby najbardziej efektywne - uważa Roman Polko.

W zamachach bombowych, do których doszło nad ranem w Moskwie zginęło 38 osób, a ponad 60 jest rannych. O zorganizowanie zamachu rosyjskie służby podejrzewają organizacje związane z kaukaskimi separatystami.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM