"Kościół nie dla idiotów" - biskup wycofał reklamę rekolekcji

"Kościół nie dla idiotów" - hasło nawiązujące do kampanii reklamowej sieci supermarketów Media Markt miało zachęcać młodzież do udziału w rekolekcjach. Biskup legnicki ks. Stefan Cichy w ostatniej chwili nakazał wstrzymanie akcji - podaje "Polska the Times".

Na pomysł zachęcania młodych do udziału w rekolekcjach wpadli członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na przeprowadzenie akcji mieli zgodę Media Markt.

Rzecznik kurii ks. Piotr Nowosielski nie chce komentować decyzji biskupa. Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wyjaśnia tylko, że sprawa jest nieaktualna. Mimo wycofania akcji rekolekcje odbędą się zgodnie z planem.

Hasło zaproponował ks. Paweł Kochaniewicz z Nowego Sącza, on też poprowadzi rekolekcje. Identyczne hasło zachęcało do udziału w rekolekcjach w diecezji radomskiej. Tamtejszy biskup nie protestował, a na spotkania przyszły tłumy młodzieży.

Część ekspertów nie kryje sceptycyzmu wobec akcji. - Kościół nie powinien odwoływać się do takich działań marketingowych, bo szokują, ale nie prowadzą dalej - uważa ks. prof. Wiesław Przyczyna, przewodniczący Komisji Języka Religijnego PAN. Przyczyna dodaje, że Kościół powinien opiekować się każdym, także "idiotą" - w języku potocznym prostym człowiekiem.

Hasło za ryzykowne uważa tez specjalista marketingu politycznego Wiesław Gałązka: - Zestawienie ze słowem idiota nie jest korzystne dla Kościoła, który powinien się kojarzyć z pojednaniem a nie z wykluczeniem - mówi ekspert - Dobrze jest jeśli nawet najgłupszy człowiek w coś wierzy - dodaje.

Innego zdania jest Leszek Drankiewicz z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Głogowie, który uważa, że forma zachęcenia do udziału w rekolekcjach powinna być dostosowana do dzisiejszych czasów.

- Trafiona hasło. Prowokuje, bulwersuje, ale w dobrym celu - mówi z kolei ks. Artur Godnarski - Idiota to ktoś, kto ma rozum, ale nie chce go używać, kto jest głupi z własnej winy, np. z lenistwa, a to według Pisma Świętego jest już ciężki grzech - dodaje ksiądz.

DOSTĘP PREMIUM