TVP kontra Magdalena Środa. Wyrok ws. wypowiedzi w TOK FM

Prof. Magdalena Środa przegrała proces z TVP ws. swojej wypowiedzi o programie "Misja specjalna". Jak twierdzi, wyrok jest kuriozalny.

W listopadzie 2007 roku prof. Magdalena Środa była gościem Radia TOK FM. - Mamy w tej chwili "Misję specjalną", która jest po prostu, jak się mówi, przepraszam, użyję takiego potocznego, absolutnie bez żadnej odpowiedzialności, słowo: "ubeckim programem" - powiedziała wtedy.

Telewizję Publiczną, która emituje program, oburzyły te słowa i pozwała prof. Magdalenę Środę. W pozwie zażądała sprostowania, które miało zostać wyemitowane w Radiu TOK FM i zamieszczone w prasie oraz kwoty 10 000 zł, która miała zostać wpłacona na cele charytatywne.

Sprawa odbyła się zaocznie, pod nieobecność prof. Magdaleny Środy. Wezwań do sądu nie odebrała, bo gdy przychodziły, była akurat w rozjazdach. To nie przeszkodziło, żeby sąd wydał wyrok. Środa przegrała sprawę.

- W rozpoznanej sprawie w ocenie sądu nie budzi wątpliwości, że wypowiedź pozwanej narusza dobre imię (renomę) powoda, jako nadawcy programu "Misja specjalna". Użyte przez pozwaną określenie "ubecki program" ma bez wątpienia znaczenie pejoratywne, czy wręcz obraźliwe i narusza dobre imię (renomę) powoda - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

"Było to z wielkim dystansem"

- Byłam bardzo ostrożna, wręcz asekurancka. Tak się po prostu mówiło na mieście - tłumaczy w Radiu TOK FM Środa. - Ale to, co powiedziałam jest cytowane w wyroku w inny sposób niż to powiedziałam. Było to z wielkim dystansem i cytowałam raczej potoczne rozumienie tego pojęcia, niż dosłowne rozumienie - dodaje. Według niej, użyła określenia "ubeckie" w znaczeniu "wywołujące strach", a nie "związane z dawnym Urzędem Bezpieczeństwa". Dlatego ma to być "kuriozalny" wyrok.

Zdziwiony wyrokiem jest również prawnik Paweł Osik. - Moje zdziwienie budzi, że orzeczenie sądu jest takie, a nie inne, w sytuacji w której wypowiedź pani profesor się maksymalnie zabezpieczała - mówi w Radiu TOK FM. Twierdzi również, że wyrok wskazuje, jakby Środa mówiła o faktach, a to była zwykła opinia. Dodaje, że gdy sad zgodzi się na odwołanie, bo za późno już na zwykłą apelację, Środa ma szansę wygrać proces.

DOSTĘP PREMIUM