Adam Michnik: Zawsze widziałem w Lechu Kaczyńskim wielkiego, polskiego patriotę

- Sam wypowiadałem o nim sądy nie zawsze sprawiedliwe - mówił Adam Michnik o prezydencie Lechu Kaczyńskim. - Ale zawsze widziałem w nim wielkiego polskiego patriotę, człowieka dla którego Polska była najważniejsza. To straszna, bolesna rana dla naszego kraju.

Michnik: Boję się, że nie znajdę słów

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" mówił w Radiu TOK FM, że znał Lecha Kaczyńskiego "od przynajmniej 30 lat", poznał go krótko po Sierpniu '80 w Gdańsku .- Boję się, że nie znajdę słów, żeby powiedzieć to, co czuję. Trudno to komentować, jestem wstrząśnięty, jestem przybity. To wielkie nieszczęście naszej ojczyzny - mówił Adam Michnik.

Wspominając Lecha Kaczyńskiego wspomniał też o dzielących ich różnicach. - Prezydent Lech Kaczyński był osobą, z którą się często różniłem, zwłaszcza w ostatnich latach. W sądach politycznych, w wyborach politycznych, w ocenach. Ale zawsze widziałem w nim wielkiego polskiego patriotę, człowieka dla którego Polska była najważniejsza.

- Sam wypowiadałem o nim sądy nie zawsze sprawiedliwe - przyznał Michnik. - Myślę, że on na mój temat również. Najważniejsze jest to, że to straszna, bolesna rana dla naszego kraju, że prezydenta Lecha Kaczyńskiego już nigdy nie usłyszymy. Łączę się w bólu z jego najbliższymi.

- Wszystkim bliskim ofiar tej tragedii składam z najgłębszego serca wyrazy współczucia. Niech im polska ziemia, dla której tak wiele zrobili, lekką będzie - powiedział Adam Michnik.

Oni zginęli. Zdjęcia:

TOK FM PREMIUM