Tak Polska żegnała prezydenta. Tysiące ludzi na ulicach miast [ZDJĘCIA]

Ogromne tłumy towarzyszyły przejazdowi konduktu z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego na ulicach Warszawy. W całej Polsce wiszą flagi przewiązane kirem, płoną znicze, ludzie składają kwiaty, gromadzą się na modlitwach za zmarłych i oddają hołd ofiarom katastrofy w Smoleńsku.

Warszawa

Tysiące osób w niedzielę po południu stały na ulicach Warszawy wzdłuż trasy przejazdu konduktu z trumną z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tłumy mieszkańców stolicy gromadziły się już w okolicach lotniska wojskowego na Okęciu, na którym odbyła się ceremonia powitania trumny. Uczestniczyła w niej najbliższa rodzina i najwyższe władze państwowe.

Po uroczystości ok. godz. 16. kondukt wyjechał na ulice Warszawy. Tysiące ludzi z kwiatami, zniczami, zdjęciami Lecha Kaczyńskiego już od południa ustawiały się wzdłuż trasy przejazdu. Całe Krakowskie Przedmieście było całkowicie zamknięte dla ruchu. Trumna z ciałem prezydenta została złożona w kaplicy w Pałacu Prezydenckim.

Wcześniej, o godzinie 12.00 w całej Polsce, zawyły syreny, odezwały się dzwony, stanął ruch. Dwiema minutami ciszy mieszkańcy Warszawy oddali hołd tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. W ciszy stali przed Sejmem między innymi prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz -Waltz, premier Donald Tuski i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Warszawa stanęła w milczeniu.

Wieczorem w kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu zabrzmiało "Requiem" Mozarta w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Viva. Za ofiary tragedii w Smoleńsku zostały również odprawione msze żałobne w warszawskich kościołach i nabożeństwo za zmarłych w synagodze Nożyków.

Katowice

Przed prezydencką rezydencją w Wiśle palą się znicze. W niedzielę w drewnianej kaplicy św. Jadwigi odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar katastrofy. W nabożeństwie wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy, a także mieszkańcy Wisły, m.in. Adam Małysz i Apoloniusz Tajner.

Uroczystą mszę w intencji ofiar odprawiono również w katowickiej archikatedrze. W całym regionie mieszkańcy zapalają znicze i składają kwiaty, m.in. w pobliżu katowickiego rynku przy biurze senatorskim Krystyny Bochenek. Śląsk i Zagłębie po tragedii.

Kraków

W samo południe cała Polska dwiema minutami ciszy uczciła pamięć ofiar tragedii w Smoleńsku. Krakowski Rynek zatrzymał się na dwie minuty, z Wieży Mariackiej zamiast hejnału popłynęły dźwięki pieśni żałobnej "Łzy Matki". Kraków zatrzymał się na dwie minuty.

W krakowskich Łagiewnikach na mszy za ojczyznę i za spokój tych, którzy zginęli spotkało się kilkadziesiąt tysięcy osób. Mszy przewodniczył i wygłosił homilię kard. Dziwisz.

W niedzielny wieczór wielkie rozświetlone krzyże zapaliły się w oknach akademików w miasteczku studenckim AGH. Studenci uczcili w ten sposób pamięć ofiar sobotniej katastrofy. Wielkie, świetliste krzyże na akademikach.

Łódź

Kilka tysięcy osób wzięło udział w Marszu Pamięci, który przeszedł ulicami Łodzi w sobotni wieczór. Pochód zakończył się mszą w intencji ofiar w łódzkiej bazylice archikatedralnej. W niedzielę w archikatedrze odprawiona została również msza w intencji mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej , jednej z ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i łodzianki.

Poznań

Mieszkańcy Poznania wywiesili flagi, palili znicze, stawali w milczeniu. Od soboty płoną znicze pod pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru. Z powodu tragedii przerwano m.in. trwający od czwartku festiwal teatralny "Bliscy Nieznajomi". Pełne były poznańskie świątynie wielu wyznań. Poznań w żałobie po katastrofie.

Trójmiasto

Ponad 10 tys. osób wzięło udział w niedzielnej mszy świętej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu. Po mszy św. kilka tysięcy osób przeszło w marszu milczenia z Bazyliki pod Pomnik Poległych Stoczniowców.

Tłumy gdańszczan gromadziły się pod Dworem Artusa w Gdańsku, by wpisać się do księgi kondolencyjnej. Swój podpis złożył m.in. b. prezydent RP Lech Wałęsa. Do połowy masztu została opuszczona bandera na pokładzie historycznego okrętu ORP Błyskawica. Pod sopockim domem Marii i Lecha Kaczyńskich kolejne osoby składały kwiaty i zapalały świeczki. Trójmiasto pogrążone w żałobie.

Wrocław

W południe w całym Wrocławiu rozległ się dźwięk syren i policyjnych kogutów. Na budynkach administracji państwowej i samorządowej flagi opuszczono do połowy masztu i opasano kirem. Wszystkie imprezy masowe w mieście zostały odwołane. Przy masztach z opuszczonymi flagami mieszkańcy składają kwiaty i zapalają znicze. W ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna. We wrocławskim kościele garnizonowym została odprawiona msza święta w intencji ofiar - homilię wygłosił prymas Polski abp Henryk Muszyński. Wrocławianie w żałobie po katastrofie. Zdjęcia.

Zdjęcia - katastrofa samolotu, prezydent nie żyje

DOSTĘP PREMIUM