Okładki dzisiejszych gazet zdominowane przez smoleńską tragedię

Większość dzisiejszych gazet kontynuuje temat tragedii pod Smoleńskiej po wydaniach specjalnych z niedzieli, a nawet - jak to miało miejsce w przypadku "Gazety Wyborczej - z soboty i niedzieli. Dominuje smutek i czarno-biały kolor. Również prasa bulwarowa stonowała swoje relacje.

Dzisiejsza "Gazeta Wyborcza" publikuje na pierwszej stronie duże, kolorowe zdjęcie karawanu z ciałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz kolumny towarzyszących samochodów i policyjnych motocykli. Podpis pod zdjęciem: "Warszawa, Krakowskie Przedmieście, niedziela, godzina 17.02". Na dole strony dwa nekrologii od rodziny Lecha Kaczyńskiego - jeden poświęcony prezydentowi, drugi Marii Kaczyńskiej.

Dziennik "Metro" zamieścił dwa zdjęcia z Okęcia. Na dużej czarno-białej fotografii córka prezydenta klęczy przed trumną ojca w towarzystwie Jarosława Kaczyńskiego, na mniejszym kolorowym jest panorama z uroczystości na lotnisku. Zdjęcia przedzielają słowa: "Komu powierzyć nasze cierpienie".

Na pierwszej stronie "Rzeczpospolitej" zamieszczono zdjęcie trumny z ciałem prezydenta. Jest to kadr z lotniska. Trumna przyozdobiona jest biało-czerwoną flagą. Nad zdjęciem napis "Tragedia narodowa".

Cała pierwsza strona "Dziennika Gazety Prawnej" to kolorowe zdjęcie sprzed Pałacu Prezydenckiego. Na pierwszym planie, na tle flagi państwowej, ludzie przekazują sobie znicz, dalej widać już tylko morze zniczy i okalający je tłum warszawiaków. Nad wszystkim góruje tytuł "Razem w hołdzie".

"Polska. The Times" otwiera wydanie kolażem czarno-białych zdjęć ofiar katastrofy. W środku jest większe zdjęcie prezydenckiej pary. Tytuł: "Prezydent nie żyje. Żałoba narodowa".

"Życie Warszawy" publikuje czarno-białą fotografię Marii i Lecha Kaczyńskich. Pod zdjęciem słowa: "Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Polska w żałobie".

"Super Express" tym razem tytułuje pierwszą stronę w stonowany sposób: "Prezydent wrócił do ojczyzny". Cała strona to zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego klęczącego przed trumną brata na lotnisku Okęcie. Z kolei "Fakt" zamieszcza kolorowe zdjęcie kolumny samochodów z Krakowskiego Przedmieścia. Pod fotografią mniejsze (czarno-białe) zdjęcie Lecha Kaczyńskiego i słowa: "Miliony łez Dla Ciebie Panie Prezydencie".

Oba tabloidy nie zrezygnowały - tak jak zrobiły to inne gazety - z codziennej kolorystyki winiet z nazwami gazet, a jedynie przepasały je czarnymi kirami.

Tygodnik "Polityka", który powinien ukazać się w środę wyszedł już dziś. Na pierwszej stronie redakcja publikuje małe zdjęcia najważniejszych ofiar tragedii. Nad czarną okładką pisma napis: "Narodowa Tragedia". "Newsweek" zamieścił zdjęcie prezydenckiej pary przepasane kirem, a "Wprost" publikuje duże, czarno-białe zdjęcie Lecha Kaczyńskiego z podpisem "Prezydent nie żyje".

DOSTĘP PREMIUM