Krakowska policja przygotowuje się do pogrzebu

Ponad 2500 policjantów z co najmniej pięciu województw będzie czuwało nad bezpieczeństwem wszystkich którzy przyjadą do stolicy małopolski. Powołano już specjalny sztab, który zajmuje się opracowaniem szczegółowego planu zabezpieczenia porządku w czasie uroczystości.

- W jego skład wchodzą doświadczeni policjanci, którzy pracowali już przy zabezpieczaniu takich wydarzeń jak wizyty papieskie bądź choćby spotkanie krajów Grupy Wyszechradzkiej - mówi Katarzyna Padło z biura prasowego małopolskiej policji.

Już teraz wiadomo, że najbardziej newralicznymi punktami do zabezpiecznia będzie krakowski rynek, trasa spod Bazyliki Mariackiej na Wawel oraz droga z lotniska na Balicach do centrum Miasta. Przygotowania tego ostatniego odcinka już się rozpoczęły. - Prosimy ludzi, którzy mieszkają w okolicach trasy przejazdu z Balic przez Salwator do centrum miasta o usuwanie samochodów z pobocza, prowadzą rekonesans tych najbardziej newralgicznych miejsc - dodaje Padło.

Od soboty wyłączane z ruchu będą kolejne ulice w centrum Krakowa. Podczas niedzielnych uroczystości na rynku głównym może pojawić się tłum, jakiego w tym miejscu jeszcze nie było. Dlatego w ścisłym centrum pojawią się dodatkowe punkty informacyjne. Wśród nich będzie punkt pomocy medycznej przy kościele św. Wojciecha, czynny będzie także posterunek policji na rynku głównym, który stanie się bazą dla tych wszystkich którzy zagubią się tłumie.

W najbliższym czasie policja chce uruchomić także specjalną infolinię, przez którą będzie można uzyskać pakiet praktycznych informacji dotyczących tego gdzie zostawić samochód, jak dojechać do centrum czy jak uzyskać pomoc.

TOK FM PREMIUM