Środa: Sam Lech Kaczyński byłby przeciwko tej decyzji

Do grona przeciwników pochowania prezydenckiej pary na Wawelu należy prof. Magdalena Środa. Po podjętej wczoraj decyzji "okres żałoby mamy za sobą" - uważa Środa. Jej zdaniem, za wskazaniem Wawelu stoją ambicje Jarosława Kaczyńskiego. - Musiał zaspokoić swoje ego, pochować brata na Wawelu - mówiła.

Bortnowska: Nic złego się nie stanie, dotrzymajmy żałoby>>

 

Według prof. Magdaleny Środy Lech Kaczyński powinien być pochowany w Warszawie. - Choć nie jestem sentymentalna, Wawel uważam za święte historyczne miejsce. Prof. Zoll powiedział, że to miejsce zamknięte i nie powinno się tam nikogo chować. Kraków i Wawel to nasze dobro narodowe, serce historii Polski - mówiła w Komentarzach Radia TOK FM. - Sam Lech Kaczyński byłby przeciwko tej decyzji. Byłby przeciwko dzieleniu Polaków i wykorzystywaniu jego śmierci, do takiego podziału, który naprawdę może być nie do zasypania - dodała.

Kto podjął decyzję?

Według prof. Środy za decyzją o pochowaniu prezydenckiej pary na Wawelu stoi Jarosław Kaczyński. - To jest mój apel do pana Jarosława Kaczyńskiego, bo to zapewne jest jego pomysł: trzeba dać Polakom tydzień spokoju, tydzień na refleksję. Nie mogę pojąć, jak ktoś po śmierci tak bliskich osób tak szybko zaczyna myśleć politycznie. I podejmować tego rodzaju decyzję. Jestem tym oburzona - mówiła nie kryjąc emocji.

Jak podkreślała prof. Magdalena Środa prezes PiS "postawił wszystkich pod murem". - Nikt posiadający ludzkie uczucia i kulturę osobistą nie jest w stanie zareagować. Natomiast ta decyzja jest absolutnie zła. Jestem pełna obaw, co do aktywności Jarosława Kaczyńskiego, który nawet w tych ciężkich dniach myśli o swojej politycznej przyszłości i przyszłości swojej partii - powiedziała na antenie Radia TOK FM.

Podziały nie do zasypania?

Już pierwsze - niepotwierdzone - informacje na temat pogrzebu prezydenckiej pary na Wawelu wywołały odzew przeciwników. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi "skrzyknęło się" na Facebooku. We wtorkowy wieczór kilkaset osób protestowało w Krakowie przed budynkiem kurii. Specjalny apel przygotowali Andrzej Wajda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda. "Prezydent Lech Kaczyński był dobrym, skromnym człowiekiem, ale nie ma żadnych przyczyn, dla jakich miałby spocząć na Wawelu wśród Królów Polski - obok Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uważamy, że wysoce niestosowne jest w takiej sprawie powoływanie się na wybór rodziny. Decyzja ta wywołuje poważne protesty i może spowodować najgłębsze od odzyskania niepodległości w 1989 roku podziały polskiego społeczeństwa" - czytamy.

- Po decyzji o Wawelu, w moim przekonaniu okres żałoby mamy za sobą - podsumowała prof. Magdalena Środa.

Uroczystości żałobne odbędą się w sobotę w Warszawie. Pogrzeb w niedzielę. W związku z tym marszałek Sejmu przedłużył o dwa dni żałobę narodową.

DOSTĘP PREMIUM