Facebook Wawelem podzielony

Od katastrofy pod Smoleńskiem w serwisie społecznościowym Facebook.com większość komentarzy i powstających profili utrzymana była w tonie spokojnej melancholii. Do wczoraj. Kwestia pochówku na Wawelu zakończyła żałobę

Po pierwszych informacjach o planach pochowania pary prezydenckiej na Wawelu - w dwumilionowej w Polsce społeczności na Facebooku zawrzało.

"Ludzie, ogarnijcie się!"

Już chwilę po publikacji na profilu Gazeta.pl informacji o tych planach, pod wpisem pojawiły się dziesiątki komentarzy. Pierwsze - mocno sceptyczne: "bardzo zły pomysł" , "no bez żartów ", " Podchodzę do sprawy z odpowiednim szacunkiem, jak większość Polaków. Ale pochówek na Wawelu to trochę przesada... ". Zdecydowanie mniej było głosów przychylnych: " To miejsce pochówku m.in. głów państw... Kaczyński bezsprzecznie głowa państwa był, czy się nam to podoba czy nie. Poza tym jeszcze się nie skończyła żałoba, a już ludzie plują na ludzi, których zwłoki ledwo ostygły. Ohydne..." Podobna dyskusja wywiązała się na profilu okolicznościowym Tragedia pod Smoleńskiem - wszystkie informacje : "Ta decyzja już dzieli. Ale miejmy nadzieję, że łączyć będzie Polaków w przyszłości...", "...akurat ten temat powinien być ostatnim do jakiejkolwiek kłótni; ludzie ogarnijcie się!", "oczywiście, że ta decyzja podzieli Polaków! cała moja rodzina jest przeciwna chowaniu państwa Kaczyńskich na Wawelu!!!!"

Tuż po pierwszych komentarzach zaczęły lawinowo powstawać grupy skupiające przeciwników oraz zwolenników Wawelu jako miejsca pochówku prezydenta Lecha Kaczyńskiego. A po kilku godzinach - facebookowe "wentyle bezpieczeństwa": strony - parodie, kpiące nawet nie tyle z tematu dyskusji, ale z dyskusji jako takiej.

Na Facebooku są trzy podstawowe formy obecności: profil dla osób prywatnych, strona dla marek, organizacji, gwiazd czy inicjatyw oraz grupa skupiająca osoby o dowolnych wspólnych zainteresowaniach.

Specyfika serwisu pozwala każdemu zarejestrowanemu użytkownikowi Facebooka założyć którykolwiek z tych bytów. Z tego przywileju użytkownicy FB korzystają równie chętnie, co spontanicznie.

"To był mój Prezydent, równy królom!"

Wszystkich grup i stron zrzeszających osoby uważające, że Wawel to odpowiednie miejsce spoczynku dla pary prezydenckiej naliczyłam siedem, z czego największa, czyli TAK dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu liczy w tej chwili 531 fanów. We wpisach:

Na Wawelu nie spocznie polityk. Na Wawelu spocznie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który kochał nasz kraj i naród. Wraz z nim na Wawelu spoczną jego idee oraz pamięć o wszystkich tych polskich patriotach o których tak walczył. Na Wawelu spocznie pamięć o oficerach z Katynia, powstańcach z Warszawy, żołnierzach AK o... wszystkich, którzy przez dziesięciolecia byli z tej pamięci brutalnie wymazywani...Przed tym mauzoleum pamięci kłaniać się będą najważniejsi przywódcy światowi oraz pokolenia Polaków. Amen.

Był naszym najlepszym prezydentem.. był naszym "demokratycznym królem".. Zasługuje na to, bo tragedia ta dotknęła miliony Polaków.. Niech Wawel będzie spoczynkiem jego ciała..

To był mój Prezydent równy królom ! Tak dla pochówku na Wawelu !!! A co do tych protestów, to generał Sikorski był tylko premierem, a został pochowany na Wawelu więc nie rozumiem oburzenia !

To tu również znajdziemy wypowiedź Blogerki Kataryny, która argumentuje:

Choć chyba wolałabym Powązki, miałabym bliżej, poza tym wolę cmentarze. Przeraża mnie też awantura jaka się niechybnie rozpęta w mediach przy tej okazji, dziennikarze może nie będą mieli (jeszcze) odwagi, ale wystarczy odpowiednie nagłaśnianie "anonimowych przechodniów". Ze względu na Martę, Jadwigę i Jarosława Kaczyńskich, którzy tyle ostatnio przeszli, wolałabym, żeby tego im oszczędzono. Niech trochę odetchną od trwającego już pięć lat jazgotu.

" To jest histeria narodowa, nie żałoba"

Stron i grup przeciwników na tę chwilę pojawiło się 12. Największa Nie dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu i ma niemal 30 000 fanów. Komentarze na tej stronie są w zwykle dużo mniej stonowane:

zawsze są protesty.. tylko czy zawsze na taką skalę. Poza tym Kaczyński nie ma żadnego osiągnięcia. Jak wytłumaczysz dzieciom, po tym jak powiesz im kto to był Mickiewicz, Piłsudski, czym się zasłużył Kaczyński? Czemu Kaczorowski tam nie leży? A gdzie pochowasz Wałęsę? To jest histeria narodowa, nie żałoba

To, co się stało - śmierć prezydenta i tylu znakomitych Polaków, to potworna tragedia i oby nigdy już się nie powtórzyła. Pytanie brzmi: czy w typowo polski sposób nie nobilitujemy osoby Lecha Kaczyńskiego tylko ze względu na jego nagłą śmierć. Niewątpliwie był patriotą i chciał dobra kraju, ale czy zasłużył na miejsce wśród królów i bohaterów Polski.

Użytkownicy skupieni wokół tej strony częściej też wyrażają powątpiewanie w prawdziwość poczucia jedności narodowej. Jeden z użytkowników odnosząc się do informacji z Agencji Reutera pisze: cracks in a display of national unity" ten display był z gruntu fałszywy. Musiał popękać jeśli stał na fundamencie hipokryzji . Inny dorzuca jeszcze: "jedność narodowa" to w naszym przypadku oksymoron...

Użytkownicy strony "NIE dla pochowania Kaczyńskich na Wawelu" organizują spotkania protestacyjne. W Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi dziś o 20:00 spotkali się, by wyrazić sprzeciw.

"Sprzeciw w tym czasie, to nietakt"

W jedność narodową zdają się wierzyć twórcy strony NIE Protestującym przeciw pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu . W swoistym manifeście w pierwszym wpisie na stronie czytamy:

Wszyscy, którym nie podoba się zachowanie protestujących przeciwko pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu, nie potrafiących zachować się godnie podczas żałoby narodowej, hańbiących naród w oczach świata również pogrążonego w żałobie. Wszyscy, którzy szanują decyzję rodzin zmarłych oraz władz i uważających jakikolwiek ...sprzeciw w tym czasie za nietakt. Pokażmy, że Polacy są narodem potrafiącym uszanować zmarłych.

Tu fanów jest znacznie mniej (47), ale i strona działa dopiero kilkanaście godzin. Ducha strony najlepiej oddaje wpis:

Strasznie to smutne. Moja prywatna opinia jest taka, że byłoby lepiej gdyby para prezydencka została pochowana w Warszawie. Rodzina jednak podjęła inną decyzję, jak sądzę nieodwracalną. Jaka by ona nie była należy ją uszanować....Zamiast marnować energię na protesty, pomódlmy się za dusze zmarłych.

"Wszyscy pochowajmy się na Wawelu"

Oprócz profili zdecydowanych zwolenników, przeciwników i przeciwników protestowania, na FB pojawiły się też mniej lub bardziej poważne strony i grupy "luźno związane z tematem". W grupie tych poważniejszych powstały: Prezydent Kaczorowski powinnien zostać pochowany na Wawelu (8 fanów) czy Tak dla Prezydentów RP na Wawelu (16 fanów).

Jak zwykle w przypadku dyskusji publicznych powstały też facebookowe "wentyle bezpieczeństwa": strony - parodie kpiące nawet nie z konkretnej strony w dyskusji, ale z dyskusji jako takiej. I tak mamy kolejno: Wawel to za mało stronę zainspirowaną najprawdopodobniej powstaniem tego obrazka w serwisie Demotywatory.pl, Wszyscy pochowajmy się na Wawelu (142 fanów), Tak dla Stadionu Narodowego na Wawelu (3,420 członków), czy nawet bardziej popularna grupa skupiająca już ponad 5 800 członków Ja też chcę być pochowany/na na Wawelu , TAK dla Wawelu na Stadionie Narodowym , TAK dla Stadionu Narodowego im. Wawelu , TAK dla pochowania Kaczyńskich w Piramidzie Cheopsa , TAK dla Wawelu na Stadionie Narodowym .

"Emocje inne niż tylko smutek"

Przyczyny powstania i popularności profili negujących pomysł pochówku pary prezydenckiej na Wawelu komentuje dr Jan Zając, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, właściciel firmy badawczej SmartNet Research & Solutions:

- Jednym z powodów jest upływ czasu. Mimo, że żałoba narodowa nadal trwa, wiele osób czuje się trochę inaczej niż w sobotę czy niedzielę. W niektórych Polakach powoli zaczynały narastać emocje inne niż tylko smutek. Informacje o pogrzebie na Wawelu dotyczyły bardzo ważnej dla Polaków symboliki, stąd też tak silna reakcja. Jak pokazują reakcje, nie tylko na Facebooku, sama decyzja o pochówku na Wawelu budzi kontrowersje. Wywołuje w ludziach silne emocje, które potrzebują wyrazić w internecie, środowisku naturalnym dla wielu z nich. Już w przypadku wcześniejszego wydarzenia - inicjatywy nadania Stadionowi Narodowemu imienia Lecha Kaczyńskiego, pojawiały się emocje i komentarze negatywne, choć oczywiście na o wiele mniejszą skalę niż po decyzji o pochówku na Wawelu.

DOSTĘP PREMIUM