"Przekrój": Zbudujmy panteon dla zmarłych prezydentów

- "Przekrój" proponuje budowę panteonu, w którym mogliby spoczywać polscy prezydenci - napisała Katarzyna Janowska, redaktor naczelny tygodnia. Według niej, dzięki temu uniknęlibyśmy kłótni, jakie mają miejsce obecnie w przypadku pochówku pary prezydenckiej na Wawelu.

Katarzyna Janowska pisze, że decyzja o pochowaniu pary prezydenckiej na Wawelu była w pewnym stopniu polityczna. W dodatku wywołała negatywne skutki. Spowodowała bowiem podział w polskim społeczeństwie na zwolenników i przeciwników tej decyzji. - Mam poczucie, że w tym momencie przekroczono granicę, za którą zaczyna się polityka. Kula śniegowa podziałów i wzajemnych niechęci ruszyła w Polskę - twierdzi.

Redaktor naczelna "Przekroju" proponuje rozwiązanie, które zakończyłoby tę kłótnie. - "Przekrój" proponuje budowę panteonu, w którym mogliby spoczywać polscy prezydenci - pisze. - Miejsce świeckie, bo przecież urząd prezydenta sprawują ludzie światopoglądowo różni. Jeśli Kraków jest miejscem ważnym dla Polski ze względów symbolicznych, panteon mógłby stanąć naprzeciw Wawelu i Skałki na drugim brzegu Wisły - dodaje.

Według niej, Kraków nie musiałby być jedynym miejscem lokalizacji panteonu. Mógłby on stanąć np. w Warszawie. - Jeżeli miejscem pochówku mężów stanu miałaby się stać Warszawa, najwłaściwszy byłby Cmentarz Powązkowski. Cmentarz, na którym chowa się ludzi, dla których podstawową ideą była służba krajowi, polskiej kulturze - pisze.

Przeczytaj cały artykuł

DOSTĘP PREMIUM