Przełożenie pogrzebu na Wawelu? Sasin: To byłaby absolutna ostateczność

Dyskusji o przełożeniu terminu pogrzebu pary prezydenckiej nie ma - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin w rozmowie z dziennikarzami. Wcześniej w Radiu RMF FM określił taki scenariusz jako ?bardzo poważną alternatywę? ze względu na utrudnienia w ruchu lotniczym spowodowane przez chmurę pyłu wulkanicznego.

Jednak w czasie późniejszej rozmowy z dziennikarzami w TVN24 Sasin podkreślał, że "scenariusza, że przekładany jest termin pogrzebu pary prezydenckiej, po prostu nie ma". - Byłaby to ostateczna ostateczność. Nie dyskutujemy takiego rozwiązania. (...) Hipotetycznie można takie scenariusze snuć, ale ten scenariusz wydaje się teraz nieprawdopodobny - dodał.

W porannej rozmowie z RMF FM Sasin mówił, że pył wulkaniczny i zamknięcie przestrzeni powietrznej nad większości polskich lotnisk może wpłynąć na zaplanowany w tej chwili przebieg uroczystości pogrzebowych w Krakowie, ale trzeba poczekać na rozwój sytuacji.

Minister z Kancelarii Prezydenta stwierdził, że przesunięcie terminu pogrzebu jest "bardzo poważną alternatywą w tej chwili", jednak takie rozwiązanie sytuacji "nie było na razie dyskutowane".

- Sytuacja zmienia się cały czas, musimy poczekać do południa na pełną informację, jak będzie to wyglądało w niedzielę - powiedział Jacek Sasin. Na podjęcie takiej decyzji mógłby mieć wpływ problem z przyjazdem gości w niedzielę i trudności z transportem ciał pary prezydenckiej - trumny z ciałami mają zostać przewiezione z Warszawy do Krakowa drogą lotniczą.

DOSTĘP PREMIUM