Łopiński: Rację mają ci, co walczą o wolność

- Leszku, Leszku, słowa patriotyzm, pamięć historyczna, polska tożsamość nie był dla Ciebie pustymi dźwiękami - mówił łamiącym się głosem prezydencki minister Maciej Łopiński do tysięcy osób biorących udział w uroczystościach żałobnych ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pożegnanie Lecha Kaczyńskiego (Polsat News)

Czytaj pełną treść przemówienia Szefa Gabinetu Prezydenta

Maciej Łopiński wspominając Lecha Kaczyńskiego przypomniał jedno z ostatnich spotkań, kiedy prezydent przygotowywał treść swojego przemówienia na uroczystości katyńskie: - Powiedziałeś nam wtedy: prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczpospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem PRL-u. Powiedziałeś też, że racje nie są rozłożone równo między wszystkie narody, że rację mają Ci, co walczą o wolności. Sam też walczyłeś o wolność - wspominał prezydenta minister Łopiński.

Łopiński zaznaczył, że współpraca z ludźmi, którzy zginęli tydzień temu w katastrofie prezydenckiego samolotu, była dla niego zaszczytem. Zwrócił uwagę, że Rzeczypospolita delegowała na obchody do Katynia swoich najlepszych ludzi, mówił: - Nie ma słów, żeby wypowiedzieć swój żal i ból.

Wspominając Marię Kaczyńską minister Łopiński powiedział: - Marylko, znałem Cię tyle lat, zawsze podziwiałem twoją mądrość, takt, niezależność poglądów; promieniowałaś ciepłem nie tylko na rodzinę, na nas wszystkich - mówił.

Początek uroczystości rozpoczął się od przeczytania przez Olgierda Łukaszewicza fragmentu Apokalipsy świętego Jana. Odegrano sygnał wojskowy "Baczność", następnie rozległy się kościelne dzwony i syreny, odegrano utwór "Śpij Kolego". Artur Żmijewski odczytał nazwiska ofiar tragedii, przypominając ich zasługi dla kraju.

Tydzień temu w katastrofie samolotu TU 154 pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym Maria i Lech Kaczyńscy, a także wielu polityków, dowódców wojskowych, przedstawicieli rodzin katyńskich oraz duchownych. Wszyscy lecieli na uroczystości związane z 70. rocznicą mordu katyńskiego.

DOSTĘP PREMIUM