"Jeśli zapomnę o nich - ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie"

Tymi słowami zaczęło się przemówienie Izabeli Sariusz-Skąpskiej, córki Andrzeja Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich, który zginął 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego.

Czytaj całe przemówienie przedstawicielki Rodzin Katyńskich

- Słowa tej z serca płynącej modlitwy szeptały pokolenia Polaków. Powtarzały ją przez dziesięciolecia kobiety, których mężowie trafili do sowieckiej niewoli we wrześniu 1939 roku, gdzie przepadli bez wieści, a nazwiska ich po latach pojawiły się na listach mordu katyńskiego - mówiła Sariusz-Skąpska podczas uroczystości żałobnych na Placu Piłsudskiego.

Córka prezesa przypomniała, że rodziny katyńskie były przez lata PRL-u traktowane jak osoby drugiej kategorii. Te słowa przeciw zapomnieniu rodziny powtarzały przez lata, podczas uroczystości w kraju i na polskich cmentarzach wojennych - w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Te słowa miały tez paść w przemówieniu, które jej ojciec miał wygłosić 10 kwietnia, w 70 rocznicę mordu katyńskiego. Sariusz-Skąpska przypomniała, że przedstawiciele rodzin katyńskich, którzy podróżowali z prezydentem, samą obecnością mieli dawać świadectwo swojemu przesłaniu.

"Przesłanie mojego ojca nabrało siły testamentu"

- Z ust przedstawiciela rodzin miały paść te słowa: "Przyjechaliśmy z naszymi dziećmi, wnukami i prawnukami ofiar, aby nad grobami ojców przekazać im nasze przesłanie: Pilnujcie tego miejsca, pilnujcie godnej pamięci waszych przodków. Nigdy nie pozwólcie aby ta pamięć była zawłaszczana przez obce osoby, jak to niestety często ma miejsce. Przekażcie kiedyś to posłanie swoim dzieciom. Niech ta pamięć trwa. Jeszcze raz powtarzam i zobowiązuję was - pilnujcie tego miejsca i pamięci waszych przodków". Autor tego apelu, mój ojciec (...), nie dotarł do zebranych na cmentarzu katyńskim, a jego przesłanie nabrało siły testamentu. Rodziny katyńskie nie pozwolą, by pokonał je ból. Będą trwały - zakończyła Sariusz-Skąpska.

"Pilnujcie tej pamięci" (Polsat News)

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM