"Narody nie umierają". Przemówienia wygłoszone podczas pogrzebu pary prezydenckiej

- Żegnamy dziś ze czcią prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię. Oni sami udając się w ostatnią, jak się okazało, podróż, pragnęli złożyć hołd pomordowanym rodakom, spoczywającym w rosyjskiej ziemi od 70. lat. Realizując to pragnienie zapłacili najwyższą cenę - powiedział kard. Dziwisz. Oto przemówienia wygłoszone podczas pogrzebu:

* "Dziś już nie zadajemy pytania dlaczego. Dziś pragniemy odczytać sens tego, co wydarzyło się, aby opłakiwana śmierć braci i sióstr przyniosła błogosławione owoce. Głębia smoleńskiej tragedii oraz związane z nią doświadczenie narodu domagają się od nas głębokiego symbolu oraz szczególnej pamięci" - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

Całe przemówienie kardynała Dziwisza>>

* "Nasze spotkanie dokonuje się w smutnym momencie historii Narodu Polskiego, w jednej z wielu tragicznych godzin jego dziejów. Jednak sama ta historia mówi nam, że zawsze ten wielkoduszny lud potrafił właściwie reagować na czas próby i odnajdywać drogę do lepszego społecznego współistnienia i do wielkiej narodowej jedności.

Takie też jest teraz życzenie, które ponownie kieruje do Narodu polskiego Papież Benedykt XVI - życzenie, by ten Naród trwał w jedności na drodze zgody i czynnej współpracy z innymi Narodami, aby zapewnić światu erę prawdziwej cywilizacji. Również od was, Głów Państw i Rządów, którzy przybyliście do Polski, płynie w tej godzinie narodowej żałoby przesłanie wielkiej nadziei na przyszłość" - napisał w homilii kardynał Angelo Sodano. Homilię w jego imieniu odczytał nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Czytaj cały tekst homilii kard. Sodano>>

* "Dzisiaj głos dzwonu Zygmunta wzywa nas wszystkich, aby śmierć 96 Polek i Polaków, śmierć polskiego prezydenta i jego małżonki nie była ofiarą daremną. Abyśmy pogrążeni w żałobie potrafili wspólnie stanąć po stronie wolności, solidarności i prawdy. Wzywa do pojednania polsko-polskiego, wzywa do pojednania z narodem rosyjskim w imię przezwyciężania dramatu Katynia" - mówił Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Czytaj całe przemówienie Bronisława Komorowskiego>>

* "Przybyliśmy do Krakowa z całego świata. Jak zawsze jest przy tobie Solidarność, od której wszystko się zaczęło, której byłeś zawsze wierny. Tylko wieniec, który chciałeś złożyć w katyńskim lesie, przetrwał katastrofę. Pamięć i prawda są silniejsze od największych tragedii. Solidarność Polaków w dniach żałoby to hołd, dla ciebie, twojej małżonki i wszystkich ofiar. To wieniec pamięci polskich serc. Chcemy, aby przyszłość naszego narodu, Europy i świata wyrastała z pamięci, opierała się na prawdzie. Ktoś powiedział, że twoje życie było drogą do Katynia. Ta tragedia powinna nas zbliżyć" - mówił Janusz Śniadek.

Czytaj całe przemówienie Janusza Śniadka>>

TOK FM PREMIUM