"Niebezpieczeństwem jest mieszanie się historii i polityki" - Izabela Sariusz-Skąpska w TOK FM

- Pamięć powinna być pozbawiona histerii i akcentów martyrologicznych, które mogą zniechęcić tych, którzy żyją teraz i przyszłe pokolenia - mówiła w Poranku Radia TOK FM Izabela Sariusz-Skąpska, córka Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, prezesa Federacji Rodzin Katyńskich.

- Myślę, że to powinna być pamięć racjonalna, czyli oparta na prawdzie o historii, bo ta prawda jest wystarczająco przejmująca, żeby przemawiać do wyobraźni ludzi i stanowić dla nich przestrogę - mówiła Sariusz-Skąpska. Czy po tej tragedii z 10 kwietnia będzie łatwiej? - Oczywiście zależy komu, ja jestem w tej grupie ludzi, w której połączyły się w jednym dwie tragedie - odpowiadała Izabela Skariusz-Skąpska. - Pamiętając o naszej osobistej tragedii, musimy cały czas pamiętać o pierwszym Katyniu i o tym co jest jeszcze do zrobienia - podkreślała córka Andrzeja Skąpskiego. - Wiele osób będzie kojarzyło Katyń z tragedią z 10 kwietnia 2010r. a nie z tą sprzed siedemdziesięciu lat - dodała.

- Niebezpieczeństwem jest mieszanie się historii i polityki, tzn. jakakolwiek pokusa, aby zarówno pierwszy Katyń z 1940r. jak i tragedię z 10 kwietnia wpuścić w dyskurs polityczny - tłumaczyła Izabela Sariusz-Skąpska. - My, jako rodziny katyńskie, wiemy jakie są konsekwencje mylenia historii z polityką i zdajemy sobie sprawę, że może być również tak, że ta pokusa wykorzystania politycznego może być bardzo wielka - mówiła na antenie TOK FM Sariusz-Skąpska. - Wiemy po prostu jak to się działo w różnych planach w ciągu ostatnich 21 lat, tylko wtedy, bo wcześniej wiadomo, mówimy o zupełnie innym planie pomieszania prawdy i kłamstwa - tłumaczyła. - To jest niebezpieczeństwo, ale myślę, że siła tych testamentów, które są wpisane w listę tych 96 ofiar, nie pozwoli na to, oni tam po prostu zostali połączeni, jechali tam z różnych przyczyn, z pewnie różnymi pomysłami, ale chyba musi zwyciężyć ten najważniejszy, czyli prawda - mówiła w Poranku Radiu TOK FM Izabela Sariusz-Skąpska.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM