Strzały na miejscu katastrofy to najprawdopodobniej wybuchy amunicji z pistoletów BOR

- Na miejscu katastrofy pod Smoleńskiem odnaleziono wszystkie siedem pistoletów należących do funkcjonariuszy BOR - powiedział prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski. Pytany o strzały, jakie słychać na jednym z filmów nakręconych tuż katastrofie stwierdził, że pod wpływem temperatury z płonącego paliwa lotniczego mogło dojść do eksplozji amunicji.

Naczelny Prokurator Wojskowy płk Krzysztof Parulski powiedział, że udało się odnaleźć wszystkie pistolety będące na wyposażeniu oficerów Biura Ochrony Rządu. Chodzi o siedem sztuk pistoletów Glock, z czego część zachowała się w dobrym stanie. Odnaleziono także magazynki z amunicją, niektóre rozerwane podczas katastrofy. Płk Parulski dodał, że prokuratura wojskowa zwróciła się do BOR-u z prośbą o ustalenie, czy broń mogła być użyta. Zwróciliśmy się do BOR-u o udostępnienie łusek. Broń będzie kontrolnie przestrzelona.

Parulski zaznaczył, że w ciągu dwóch pierwszych dni odnaleziono dwa pistolety, później dwa następne. Siódmy z nich był w "stanie opłakanym" i został znaleziony na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. - Widziałem też rozsypane magazynki z amunicją, które były definitywnie uszkodzone - powiedział. - Nie wykluczam takiej sytuacji, że część amunicji bezpowrotnie zginęła - dodał. Prokurator poinformował, że broń i amunicję zabezpieczyła strona rosyjska. Podkreślił, że odnalezienie wszystkich sztuk pistoletów ze względu na rozmiar katastrofy uważa za sukces.

 

First minutes after the crash of the Polish President

 

ZaA?adowane przez: Underek . - Obejrzyj najnowsze wideo

Parulski poruszył wątek rosyjskiego filmu, jaki tuz po katastrofie pojawił się w internecie. na nagraniu słychać było odgłosy przypominające strzały. - Nie mogę wykluczyć, że pod wpływem pożaru i wysokiej temperatury z płonącego paliwa lotniczego ta amunicja mogła eksplodować - odpowiedział. Dodał, że w najbliższym czasie strona rosyjska sporządzi opinię w sprawie filmu. Taka opinia wpłynie do prokuratury wojskowej w Warszawie, która prowadzi śledztwo. Podkreślił, że wśród wielu wyjaśnianych wątków znajduje się też sprawa nagrania.

TOK FM PREMIUM