Katastrofa Tu-154M: W środę koniec pierwszego etapu prac komisji, będzie raport

Rzecznik rządu zapowiedział, że w środę szef rządu przedstawi pełną informację o zakończeniu pierwszego etapu działalności instytucji badających okoliczności katastrofy pod Smoleńskiem. Chodzi o działania państwa, komisji i urzędów oddelegowanych do zbadania tej sprawy.

- Mamy za sobą pierwszy etap pracy i rekomendacje co do dalszego sposobu działania, dalszego sposobu funkcjonowania komisji, dalszych relacji między stroną polską a rosyjską. Te rekomendacje zostaną przedstawione (rządowi-PAP) w poniedziałek, a potem w konsekwencji w środę opinii publicznej" - dodał rzecznik.

Była duża presja. Na wszystkich

Premier spotkał się dzisiaj z szefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Rzecznik rządu powiedział, że prawdopodobnie w poniedziałek Edmund Klich wróci do Moskwy, by kontynuować pracę ze śledczymi. Rzecznik zapewnił, że dzisiejsze spotkanie nie miało związku z wypowiedziami szefa komisji.

Z kolei w najbliższy poniedziałek szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych przedstawi premierowi rekomendację dotyczące jej prac - poinformował rzecznik rządu. Edmund Klich zgłaszał zastrzeżenia do prac strony rosyjskiej.

Pytany, czy szef rządu podziela wątpliwości przewodniczącego komisji Graś odparł, że "wszyscy, ale szczególnie ci, którzy pracowali w lesie pod Smoleńskiem - polscy prokuratorzy i polscy eksperci - działali pod olbrzymią presją wagi tego wydarzenia i okoliczności, a także pod presją czasu".

- Wszystkim zależy, żeby wyjaśnienia zostały złożone polskiej opinii publicznej jak najszybciej. W związku z tym należy zrozumieć nerwowość, która czasem towarzyszy pracom i działaniom polskich ekspertów i prokuratorów - powiedział.

DOSTĘP PREMIUM