Rozliczyłeś PIT-a przez internet? System ma błędy

Rozliczymy się z fiskusem w terminie, a mimo to możemy płacić wysoką karę za spóźnienie. Jak podaje radio TOK FM system rozliczania się przez internet ciągle nie jest doskonały, a cierpieć na tym mogą podatnicy.

Wszystkiemu winne systemy informatyczne, które potrzebują czasu na przesłanie do bazy i potwierdzenie każdego rozliczenia. - Chodzi o uzyskanie urzędowego potwierdzenia odbioru dokumentu - wyjaśnia Marta Szpakowska z lubelskiej Izby Skarbowej. Dopiero wtedy gdy system potwierdzi przyjęcie takiego rozliczenia Urząd Skarbowy widzi, że podatnik się rozliczył

Może się więc zdarzyć, że ci którzy zgodnie z wszystkimi procedurami wyślą rozliczenie 30 kwietnia będą mieli problemy - system ma 24 godziny na wydanie potwierdzenia. Jeśli ktoś wyśle rozlicznie w ostatniej chwili to system może nie zdążyć przed północą i wyda potwierdzenie 1 maja - mówi Szpakowska i dodaje, że dla urzędu będzie to jednoznaczna wskazówka, że petent spóźnił się z rozliczeniem. - Niestety trzeba pamiętać, że za spóźnienie podatnik może być ukarany mandatem karnym - zaznacza Szpakowska.

Przypomnijmy, że może to być nawet 2600 złotych. Wyjście z tej sytuacji jest jedno: trzeba rozliczyć się wcześniej i wtedy nawet niedoskonały system komputerowy nie będzie nam straszny.

DOSTĘP PREMIUM