Wybory 2010. Niewidomi nie zagłosują samodzielnie

Osoby niewidome nie będą mogły zagłosować samodzielnie w nadchodzących wyborach prezydenckich. Obowiązujące przepisy nadal nie pozwalają na wydrukowanie kart umożliwiających im tajne oddanie głosu.

Nowelizacja ustawy o wyborze prezydenta nie zmieniła dotychczas obowiązujących regulacji dotyczących udziału w wyborach osób niewidzących i niedowidzących - mówi Radiu TOK FM sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki.

Jak dodaje, osoby te mogą korzystać z pomocy innej osoby podczas głosowania w lokalu wyborczym. Przepisy, które mają zmienić ten stan rzeczy, są dopiero przygotowywane.

- Wprowadzenie postulowanych rozwiązań przewiduje dopiero projekt kodeksu wyborczego, nad którym pracuje obecnie nadzwyczajna komisja sejmowa. Być może już przy następnych wyborach doczekamy się tego, że będzie można głosować przy pomocy kart wykonanych Alfabetem Braille'a - mówi Czaplicki. To niewielka pociecha dla osób niewidomych, które domagały się umożliwienia im samodzielnego, tajnego oddania głosu już przed ubiegłorocznymi wyborami do europarlamentu.

Polecamy: Wybory 2010 dzień po dniu na Facebooku

DOSTĘP PREMIUM