Zabójcy 12-latki z Piły grozi dożywocie. Prokuratura przypuszcza, że zabił ją 15-letni brat

Nawet dożywocie może grozić zabójcy dwunastoletniej dziewczynki z Piły. Jej ciało znalazła wczoraj matka po powrocie do domu. Prokuratura podejrzewa, że zbrodni mógł dopuścił się 15-letni brat ofiary. Usiłował popełnić samobójstwo.

- Biegły potwierdził, że obrażenia, które posiada chłopiec, wskazują na próbę odebrania sobie życia. 15-latek przebywa obecnie w szpitalu. Ma odmę płucną, m.in. dlatego śledczym do tej pory nie udało się przeprowadzić z nim czynności, przesłuchać go - informuje Magdalena Mazur - Prus, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Przeprowadzono sekcję

Dziś rano przeprowadzono też sekcję zwłok 12-latki. - Biegły wstępnie oświadczył, że przyczyną zgonu były bardzo liczne obrażenia czaszki. Na razie nie ma zgody prokuratora prowadzącego śledztwo, na ujawnienie mechanizmu zbrodni.

Prokuratura zabezpieczyła wszelkie ślady na miejscu zbrodni, jak również - jak podaje pilska prokuratura - dwa noże i fragment od przyrządu gimnastycznego, którymi prawdopodobnie zabito dziewczynkę.

- Wszystkie zebrane do tej pory dowody w sprawie zostaną najpewniej jutro przekazane do Sądu Rodzinnego i dla Nieletnich. To on też prawdopodobnie przesłucha brata zabitej dziewczynki i zdecyduje o tym, czy będzie odpowiadał za zbrodnię, jak osoba dorosła, czy też jak nieletni - mówi Magdalena Mazur - Prus.

Co dalej z 15-latkiem?

W zależności od tej decyzji chłopiec - jeśli podejrzenia śledczych się potwierdzą - może trafić do poprawczaka lub spędzić w więzieniu nawet dożywocie. Rodzice jego i zabitej 12-latki znajdują się w fatalnym stanie psychicznym.

- Prokuratura nie będzie im stawiać żadnych zarzutów. W tym przypadku nie doszło do niedopełnienia obowiązków rodzicielskich. Były to dzieci, które mogły - choćby ze względu na wiek - pozostawać same w domu, nie stwarzając zagrożenia. A więc nie bierzemy tu w ogóle pod uwagę odpowiedzialności karnej rodziców.

15 - latek nie był do tej pory karany. Jego rodzina cieszy się dobrą opinią, wśród sąsiadów.

DOSTĘP PREMIUM