Dzisiaj przestrzeń powietrzna nad Polską pozostanie otwarta

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała, że przestrzeń lotnicza nad Polską nie zostanie dziś zamknięta. Wulkaniczna chmura pyłu znad Islandii może wieczorem dotrzeć nad Polskę - wynika z prognoz. Obecnie pył zalega się nad częścią Hiszpanii, wschodnią Francją i północnym rejonem Włoch, gdzie wiele lotnisk jest nadal zamkniętych.

Z map brytyjskiego biura meteorologicznego wynika, że do godziny 20:00 pył na wysokościach od sześciu do dziesięciu tysięcy metrów dotrze nad Dolny Śląsk i zachodnie Czechy. Wcześniej napłynie nad południowe Niemcy, Austrię i Węgry.

Z powodu przemieszczania się nad Europą chmury pyłu wulkanicznego zamknięto lotnisko w Monachium. Nieczynne są też porty lotnicze w Memmingen, Stuttgarcie i Augsburgu. We Frankfurcie odwołano prawie trzydzieści lotów, głównie do Europy Południowej. Swoją przestrzeń powietrzną zamknęła też częściowo Chorwacja. Wstrzymano ruch z lotnisk w Splicie i Zadarze.

Pył wulkaniczny zalega też nad częścią Hiszpanii, wschodnią Francją i i północną częścią Włoch. Wcześniej chmura skłoniła agencje bezpieczeństwa lotniczego do zamknięcia kilkudziesięciu lotnisk w Hiszpanii, Portugalii, we Włoszech i Szkocji. Odwołano lub zmieniono trasy wielu lotów transatlantyckich. Największe stężenie pyłu jest bowiem obserwowane nad północną częścią oceanu.

Według ekspertów, aktywność islandzkiego wulkanu znów nieco wzrosła.

TOK FM PREMIUM