Kraków: Okradają studentów "na lokatora"

"Szukamy współlokatora do mieszkania studenckiego " - od takich ogłoszeń roi się w internecie. Korzystają z nich nie tylko studenci ale i złodzieje. Wystarczy się wprowadzić.

Nie tylko mogą Cię okraść, ale też za darmo pomieszkać. - To był normalny miły chłopak, powiedział, że studiuje na AGH - opowiada Łukasz, student informatyki. - Najpierw przyszedł z nami pogadać, wprowadził się po kilku dniach, wyglądało na to, że chce się zaprzyjaźnić, razem imprezowaliśmy - dodaje.

Przedstawiał się jako Sylwester. Problemy zaczęły się kiedy Łukasz wspomniał o umowie. - Sylwester, za każdym razem kiedy chcieliśmy podpisać z nim dokumenty, mówił, że w takim razie on od razu zapłaci czynsz, ale że teraz akurat nie ma pieniędzy przy sobie pieniędzy i przekładał to na później - opowiada Łukasz - Potem znikał i nie pojawiał się przez kilka następnych dni.

Policjanci przyznają, że takie sytuacje, szczególnie wśród studentów zdarzają się często. Nie mają jednak dokładnych statystyk.

- Młodzi ludzie krępują się od razu żądać dokumentów od takiego współlokatora, są trochę naiwni i ufają sobie - przyznaje Katarzyna Padło z małopolskiej policji - O umowie też przypominają sobie już po tym jak taki człowiek się do nich wprowadzi i to jest podstawowy błąd.

Sylwester mieszkał z Łukaszem i jego znajomymi cały miesiąc. Po miesiącu zniknął, a razem z nim nowy laptop Łukasza, dokumenty i dwa telefony komórkowe. - Już nie wspomnę, że nie zapłacił czynszu i wyjadał nam wszystko z lodówki, sam prawie nigdy nie robił zakupów - twierdzi Łukasz. - Zostaliśmy do tego bez pieniędzy, współlokatora i z zamkami do wymiany - żali się.

W takiej sytuacji policja jest bezsilna. Ciężko znaleźć kogoś, o kim nic nie wiemy, nie znamy jego nazwiska, a w dodatku dysponował kluczami do mieszkania - tłumaczy Padło. - Poza tym umowa to jedyny dokument, który określa również wspólną odpowiedzialność za mienie w wynajmowanym mieszkaniu - dodaje. A dane do umowy najlepiej sprawdzić z co najmniej dwoma dokumentami.

DOSTĘP PREMIUM